Dnes je 3. 03. 2024

Medicínské centrum Praha získalo povolení pro léčbu zvířat kmenovými buňkami

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Čvn 18th, 2015
0 komentářů

Léčba zvířat kmenovými buňkami má v České republice zelenou. Povolení k jejímu vykonávání totižskalo Medicínské centrum Praha (MCP), které aktuálně spustilo veterinární projekt AVECELL. V rámci projektu se zaměřuje zejména na léčbu zranění šlach, kloubů a autoimunitních onemocnění u koní a psů

Povolení pro léčbu zvířat kmenovými buňkami udělil v těchto dnech laboratoři AVECELL Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. „Odborníci z Ústavu pečlivě zkontrolovali naše laboratoře, které musí splňovat náročné podmínky na sterilní prostředí. Dále je zajímalo laboratorní zařízení, technologie a legislativní požadavky. Získání povolení byl náročný proces, ale nyní se můžeme zařadit k několika málo zařízením v Evropě, které mohou léčbu kmenovými buňkami provozovat, popsal MVDr. Miroslav Trunda, veterinární lékař projektu AVECELL Medicínského centra Praha. Léčebný proces probíhá tak, že veterinární lékař odebere zvířeti kostní dřeň a pošle ji do laboratoře. Tým veterinárních vědců z ní vyrobí buněčný přípravek AVECELL a ve speciálním chladicím boxu jej transportují zpět do ordinace či do stáje. Následně ošetřující veterinární lékař tento buněčný přípravek, obsahující mezenchymální kmenové buňky, injekčně aplikuje zvířeti do místa poškozené tkáně. Metoda je vhodná pro diagnózy, jako například tendinitida (zranění šlach), artritida (onemocnění kloubů) a autoimunitní onemocnění.

V souvislosti se získáním povolení pro léčbu kmenovými buňkami spustilo Medicínské centrum Praha nové webové stránky na adrese www.avecell.cz. Zájemci zde najdou všechny potřebné informace. Dozví se například, proč je buněčná terapie efektivnější než jiné typy léčby. „Během konzervativní léčby bez mezenchymálních kmenových buněk, se začne tvořit kolagen III. typu, který není tak elastický jako původní šlacha. Proto může docházet k opakovaným sekundárním zraněním. Naopak při aplikaci kmenových buněk vznikají kolagenová vlákna I. typu, která šlaše navrací původní elasticitu,” vysvětlil MVDr. Miroslav Trunda z Medicínského centra Praha. Prostřednictvím webu mají veterinární lékaři i široká veřejnost možnost získat ucelený přehled o procesu výroby, nebo zhlédnout instruktážní prezentace a videa k odběru či aplikaci. Veterináři pak mají možnost objednat si odběrový set. Majitelé na stránkách najdou důležité informace o buněčné terapii a mohou zde i najít zkušenosti s léčbou pomocí kmenových buněk těch, kteří tuto terapii svým zvířatům již poskytli.