Dnes je 13. 04. 2024

Léto za rohem. Připravte dům na hmyz, slunce i zloděje

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 28th, 2016
0 komentářů

Koupání, grilování na zahradě a plno nových zážitků na dovolené k létu neodmyslitelně patří. Léto je ale také obdobím dotěrného hmyzu, spálené kůže a zlodějů, kteří vykrádají prázdné a nezabezpečené domy. V následujícím článku vám přinášíme několik užitečných tipů, díky kterým lze ochránit dům před hlavními riziky, které s sebou léto přináší.

Díky stínění bude doma příjemně i v pravé poledne

Loňské léto bylo podle výsledků meteorologické stanice v Klementinu nejteplejší za 240 let měření. Tropické dny a noci lze přitom podle expertů očekávat i letos. Stále více lidí se tak zajímá o to, jak zařídit, aby v interiérech domů či bytů bylo i v parnu příjemně. „Ideální ochranu před slunečním zářením poskytnou například předokenní rolety nebo venkovní žaluzie. Ty totiž dokáží odclonit téměř 94 % tepelné energie slunečního záření,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínící techniky. Výhodou předokenních rolet a venkovních žaluzií je při tom nejen jejich snadné ovládání a nízké provozní náklady, rolety navíc mohou chránit i zdraví. Velké množství lidí totiž v létě touží po ochlazení tolik, že bez rozmyslu zapnou klimatizace a větráky. Přechod z vysokých teplot do klimatizovaných místností ale může vést k nachlazení, zánětům dutin i kloubů.

Tip odborníka: Předokenní rolety chrání okna také před silným větrem a deštěm. Venkovní žaluzie navíc mohou být vybaveny čidlem, které reaguje na slunce i povětrnostní podmínky. V případě nenadálé změny počasí tak rolety samy zareagují.

Přemnožený hmyz je v létě rizikem

Mírná zima a horké a suché léto přeje výskytu nejrůznějšího hmyzu. Odborníci například varují před přemnoženými klíšťaty, hasičské jednotky pak v létě zaměstnávají především přemnožené a často agresivní včely. V letním období hasiči zaznamenávají až stovky výjezdů, kde pomáhají při odchytu a likvidaci bodavého hmyzu. Nejen pro alergiky je vhodné vnitřní prostory domu a okna preventivně opatřit sítí. „Sítě proti hmyzu jsou pevné a odolné, zároveň ale nenaruší vzhled okna, protože jsou prakticky neviditelné,“ popisuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Tip od odborníka: Sítě proti hmyzu je možní instalovat od oken i do dveří. Pro větší komfort při ovládání je pak možné sítě přímo zabudovat do okenních rolet.

I zloději mají léto rádi

Opuštěné domy a byty jsou obzvlášť v létě velkým lákadlem pro zloděje. To potvrzují i policejní statistiky. V období od ledna do srpna 2015 policisté zaznamenali 2 498 vloupání do rodinných domů a přes 2 000 vloupání do bytů. Vyřešena ale byla pouze necelá polovina případů. Pravděpodobnost, že se pachatele s ukradenými věcmi podaří nalézt, je tak poměrně malá. Experti proto doporučují včas investovat do kvalitních ochranných prvků. Základem všeho jsou spolehlivé vchodové dveře. Ty lze vybavit vícebodovými zámky i inteligentním elektronickým ovládáním. Nepodceňujte ale ani výběr garážových vrat. I v garáži totiž bývá ukryto mnoho cenných věcí, které mohou zloděje lákat. Další překážkou mohou být předokenní rolety. U motorem ovládaných rolet lze totiž před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu automatického vytažení a spouštění systémů. Díky tomu zloději nebudou vědět, že je dům zrovna prázdný.

Tip odborníka: Vchodové dveře se vyplatí osadit 3 bodovým zámkem GU Secury, který zajistí automatické zamčení dveří. Garážová vrata pak lze podle jejich typu vybavit zámkem ve spodní části a zabránit tak jejich vypáčení. Účinnou ochranou je také vybavení vrat motorovým pohonem, jehož převodovka je konstruována tak, aby vypáčení zabránila, a to i v případě výpadku elektrického proudu.