Dnes je 24. 02. 2024

Letní žurnalistická škola přiláká novináře na Vysočinu již podvanácté

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Srp 8th, 2016
0 komentářů

Během třetího srpnového týdne se do Havlíčkova Brodu sjedou mladí žurnalisté. Odehraje se zde již dvanáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, který slibuje přednášky, besedy a workshopy. Tým pořadatelů účastníky láká na nejen známá česká novinářská jména – vystoupí například Michal Kubal, někdejší zpravodaj České televize v USA, nebo německá novinářka Eva Eleonora Demmerle. Projekt mezinárodního rozměru nabídne studentům nové poznatky z oblasti psané, rozhlasové, televizní žurnalistiky či PR a marketingu.

Na Vysočinu se mezi 14. a 20. srpnem sjedou mladí žurnalisté při příležitosti konání 12. ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Během týdenního kempu se studenti z evropských středních a vysokých škol budou zabývat historií, současností i kulturou médií střední Evropy. Dále se seznámí s novinářskou prací, etickou stránkou povolání a sami si vyzkouší praxi v terénu. Sedmidenní vzdělávací program doplní diskuze a setkání s předními osobnostmi mediálního i politického života z České republiky i zahraničí.

S nápadem zorganizovat podobnou školu pro mladé přišel v roce 2004 Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina. „Setkal jsem se s kolegou Milanem Kopeckým, který pracuje v Českém rozhlase Region. Chtěli jsme pomoci mladým, kteří se na mě obraceli ohledně přípravy na studium žurnalistiky. Dnes se řada bývalých absolventů na akci vrací v roli lektorů a předávají zkušenosti těm mladším. Někteří letos přijedou do Brodu již podvanácté,“ uvedl Milan Pilař. Druhý ročník školy navštívil dokonce bývalý prezident Václav Havel, který zde debatoval s Václavem Kasíkem, tehdejším ředitelem Českého rozhlasu a novinářem Václavem Moravcem.

Lákadlem pro letošní účastníky mohou být známá česká novinářská jména jako například Michal Kubal, někdejší zpravodaj České televize v USA. Ten promluví na téma americké volby spolu s Jamesem Merzem, poradcem pro politické a ekonomické záležitosti na americkém velvyslanectví v Praze. Dále v průběhu týdne vystoupí například novinář Marek Wollner a politolog Michael Romancov nebo generální ředitelka skupiny Newton Media Petra Mašínová. Vlastní workshop na téma Public Relations povede zakladatel PR a marketingové agentury Lesensky.cz Petr Lesenský, jehož agentura celou školu mediálně podporuje. Chybět nebude ani německá novinářka Eva Eleonora Demmerle, která pohovoří o Habsburcích a jejich myšlence evropanství. Nabitý program slibuje také témata jako globalizace a organizovaný zločin, kterému se bude věnovat Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Letní školu podporuje Think-tank Evropské hodnoty, jehož zástupci se postarají o workshop s podtitulem: Jak funguje pro-kremelská dezinformační kampaň a jak jí čelit?

I když na školu jezdí pravidelně zahraniční studenti, hlavním komunikačním jazykem je čeština. „Zahraniční účastníci jsou většinou studenti bohemistiky, takže češtinu ovládají. Pokud něco nechápou, tak jim to samozřejmě vysvětlíme anglicky, ale většinou to není potřeba. Jezdí k nám většinou s cílem zlepšit svou češtinu, takže se jim v tom snažíme pomoct,“ vysvětlila jedna z organizátorek a lektorek Martina Kovaříková. Díky podpoře Kraje Vysočina směrem k partnerským regionům letos přijede šest mladých Ukrajinců, dvě Bělorusky a dva Slováci. Přednášky, besedy i workshopy z letošního ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského budou moci zájemci sledovat v přímých přenosech i záznamech na serveru Vysilamezive.cz.

Doplňující informace o podmínkách účasti naleznete na: http://www.letnizurnalistickaskola.cz/