Dnes je 28. 03. 2024

Leteckého maršála RAF Karla Janouška bude padesát let po jeho smrti připomínat pamětní deska v Praze

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Úno 22nd, 2021
0 komentářů

Byl hrdinou bitvy o Británii a jako jediný Čechoslovák se pyšnil hodností leteckého maršála RAF. O to strmější byl jeho poúnorový pád, který mu přinesl dvanáct let žaláře a na sklonku života práci skladníka. Padesát let po své smrti se nyní generál Karel Janoušek dočká pamětní desky na domě, v němž žil. O její umístění se zasloužila redakce zpravodajského portálu EuroZprávy.cz, která se bolševickému režimu dlouhodobě věnuje, a radnice Prahy 2.

Nápad připomenout maršála Karla Janouška, jenž byl v roce 1937 nejmladším brigádním generálem v zemi, vzešel od redaktora portálu EuroZprávy.cz Petra Třešňáka, který se zajímá o osudy československých letců. Janouškův příběh podle něj odráží krutost bolševického režimu.

„V bitvě o Británii pomohl díky výtečně stanovené taktice porazit nepřátelské letectvo, dobyl si respekt i úctu krále Jiřího VI. Když se vrátil do vlasti, zjistil, že mu nacisté vyvraždili téměř celou rodinu včetně manželky, a po únorovém převratu skončil na dvanáct let v komunistickém vězení. Když se z něj vrátil, musel v 67 letech pracovat, aby měl vůbec z čeho žít,“ řekl Petr Třešňák.

Novinář jako rodák z Prahy 2 zjistil, že maršál RAF žil po propuštění z kriminálu v této městské části, konkrétně v ulici Malá Štěpánská 5. Na jaře 2020 se tak obrátil na tamní starostku Janu Černochovou (ODS) s dotazem, zda městská část neplánuje vzdát generálovi hold pamětní deskou v Malé Štěpánské, a to 27. října 2021, kdy uplyne padesát let od jeho smrti.

Projekt vedení radnice městské části zaujal, loni v říjnu se tak uskutečnila první pracovní schůzka. Následně se začalo s přípravou. „Na návrhu pamětní desky pracuje výtvarník Petr Císařovský společně s historikem Eduardem Stehlíkem. Podařilo se nám vypátrat paní, která pana generála Janouška pamatuje, zažila ho v Malé Štěpánské. Je pro nás velkou ctí, že takový hrdina v naší městské části žil,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

„Jsme neskutečně rádi, že se projekt podařilo dotáhnout až k samotné realizaci. Slavnostní odhalení pamětní desky generála Janouška je tak naplánováno na 27. října letošního roku, tedy v den padesátého výročí jeho úmrtí. Jeho životní příběh patří k těm, které bychom si měli připomínat a mít je na paměti, abychom jejich opakování nikdy nepřipustili,“ dodal Petr Zelinka, ředitel digitálních médií INCORP, do jehož portfolia EuroZprávy.cz patří. Portál vedle finanční podpory poskytl projektu mediální partnerství. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, slavnostní odhalení pamětní desky by se uskutečnilo za účasti veřejnosti i zástupců médií.

Válečný hrdina, držitel řádu Bílého lva

Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově. Jeho osud je spojen s oběma světovými válkami. Bojoval jako legionář na italské i ruské frontě v první světové válce, kde se zúčastnil i bitvy u Zborova. Ve druhé světové válce vykonával funkci generálního inspektora československého letectva ve Velké Británii a od 12. července 1940 až do 19. října 1945 byl nejvyšším představitelem československých válečných letců v Británii. Zorganizoval 1 500 československých letců, kteří zasáhli do bitvy o Británii. Král Jiří VI. mu v roce 1941 udělil prestižní Řád lázně, jako jedinému Čechoslovákovi pak 17. května 1945 i hodnost leteckého maršála RAF.

Po událostech z února 1948 se však válečný hrdina stal pro nový režim nepohodlným. Agent StB jej vyprovokoval k emigraci, čímž jej 30. dubna 1948 vlákal do pasti u Přeštic. Obdivovatel antických filozofů a hry na violu následně putoval na 12 let a deset dní do komunistického vězení. Prošel si peklem na Borech, v Opavě, Leopoldově i v Ruzyni.

„Ve svých 67 letech následně musel pracovat, neboť pobíral důchod ve výši 200 Kčs. V Národním podniku Textil Praha dělal skladníka a musel tahat těžké věci. Později pobíral důchod 600 Kčs a k 1. lednu 1967 ve svých 74 letech konečně odešel na penzi s měsíční částkou 1400 Kčs,“ popsal konec Janouškova života redaktor serveru EuroZprávy.cz Petr Třešňák.

„Kdysi jsem byl nahoře, docela nahoře. Nyní jsem však dole a jak se zdá, dole zůstanu,“ posteskl si v roce 1966 Karel Janoušek ve slavné reportáží anglickému žurnalistovi Peteru Hannovi. Článek v plátku The Sunday Express tehdy vyvolal v Británii velký zájem o Janouškovu osobu.

Karel Janoušek zemřel 27. října 1971 jen tři dny před svými osmasedmdesátými narozeninami. Za svého života – v roce 1968 – se sice dočkal rehabilitace, ale soud mu generálskou hodnost nevrátil. In memoriam mu byla hodnost armádního generála udělena až v roce 1991. Rovněž In memoriam mu bylo současným prezidentem Milošem Zemanem v roce 2016 propůjčeno nejvyšší české státní vyznamenání – Řád bílého lva.