Dnes je 3. 10. 2022

Kvalitní design je důležitý i u průmyslových strojů

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Kvě 24th, 2017
0 komentářů

Design už nehraje důležitou roli jen v prodeji spotřebního zboží, ale čím dál více se prosazuje i v případě strojů určených pro průmyslová odvětví. Svou roli hraje jak při jejich prodeji, kdy jim umožní vyniknout před konkurencí, tak při využití koncovým zákazníkem, který chce, aby jeho „strojový park“ vedle funkčnosti i dobře vypadal.

„I u průmyslových strojů hraje design důležitou roli. V případě, že se jedná o stroj určený k prodeji, vždy záleží na prvním dojmu potenciálního zákazníka. Pokud ho stroj vedle funkčnosti zaujme i vzhledem, nabídka má větší váhu. Designová řešení ale poptávají i koncoví zákazníci, kteří již stroj zakoupili,“ uvedl Oldřich Kovařík ze společnosti OK DESIGN, která se specializuje na zpracování plastu.

Úpravy strojů se podle něj provádějí ze dvou důvodů. „První důvod je čistě praktický a jde o optimalizaci funkčnosti stroje. Často se jedná o různé kryty pohyblivých částí a obecně i řešení celého opláštění, které se na stroje umisťuje z bezpečnostních a ergonomických důvodů. Dále jde například o osvětlení některých částí, k čemuž se využívají LED diody barevně laděné dle přání zákazníka,“ popsal Oldřich Kovařík.

Vedle toho pak významnou roli hrají estetické požadavky zákazníka. V případě výrobce jde v prvé řadě o to, aby se produkt dobře prodával. U majitelů je pak častým důvodem například sjednocení vizuální podoby stroje s identitou firmy.

V obou případech se na výrobu krytů i celého opláštění výborně hodí kompozitní materiál dibond. Sendvičová konstrukce ze dvou hliníkových desek tepelně navázaných na jádro z polyethylenu je totiž velmi odolná jak proti korozi, tak poškození UV zářením či nárazem. Materiál lze v podstatě libovolně řezat a ohýbat, a dá se proto prakticky jakkoliv upravit dle přání zadavatele. Materiál je navíc velmi vhodný pro tisk, takže není problém jej barevně a graficky sladit s požadavky zákazníka.