Dnes je 7. 02. 2023

Komentář odborníka: Únikům tepla lze předejít vhodným výběrem garáže a kvalitními vraty

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Zář 20th, 2014
0 komentářů

Vejít z obytných prostor domu přímo do garáže, aniž bychom se museli vzdát tepelného komfortu, je v současnosti obvyklým standardem. Tento předpoklad určují již samotné stavby garáží připojených přímo k domu. O pohodlí v garáži se podle specialisty Lubomíra Valenty postarají také kvalitní garážová vrata, při jejichž volbě je důležité sledovat i tepelněizolační vlastnosti.

Jakým způsobem jsou vrata odolná vůči úniku tepla, charakterizuje takzvaný součinitel prostupu tepla, jehož hodnota závisí například na použitém izolačním materiálu. Kromě této veličiny se při výběru zaměříme na možnost přerušení tepelného mostu a vhodnost umístění dalších otvorů v garážových vratech.

Kvalitní vrata snižují únik tepla

Součinitel prostupu tepla, označovaný jako U, vyjadřuje odtok tepla na ploše jednoho čtverečního metru při rozdílu teplot, mezi vnitřní a vnější plochou, 1 kelvin. U garážových vrat závisí hodnota U na rozměru a příslušenství, u zabudovaných vrat by se měla pohybovat přibližně okolo čísla 1,2 m²K. Jako zateplovací materiál je u garážových vrat používána polyuretanová pěna, jejíž hustota by měla činit alespoň 50 kilogramů na metr krychlový.

Tepelné mosty představují riziko

Z energetického hlediska patří k citlivým místům staveb části, ve kterých dochází k vyšším odvodům tepla. Eliminace problému je u garážových vrat konstrukčně řešena přerušením tepelného mostu v místě napojení jednotlivých panelů. Jistou nevýhodu přináší úspora tepla u širokých vrat. Přerušení tepelného mostu mezi vnějším a vnitřním plechem sekce, takzvaný efekt bimetalového pásku, a současné působení slunečních paprsků zapříčiňuje dočasný průhyb vratových sekcí. Pokud není možné ovlivnit šířku či umístění vrat na sever, lze riziko defektu snížit volbou světlejší barvy povrchu.

Za další alternativu lze považovat nutnost prosklení či osazení okny, která prohlubují negativní projevy tepelného mostu. Při volbě sekčních garážových vrat nabízí škála doplňků variantu se vstupními dveřmi. Při jejich výběru počítejme s tím, že u hliníkového rámu dveří není přerušen tepelný most. Při montáži pak záleží na pečlivém určení vodorovnosti kování a sekcí a jednotlivých vůlí na bočních pantech, jinak budou některé části dveří špatně dosedat.

Stavební připravenost garážového otvoru je klíčová

Důležité kritérium, na které musíme při realizaci myslet v první řadě, je bezchybná stavební připravenost stavebního otvoru. Rovnost stěn i podlahy by měla být kvůli doléhání konstrukčních prvků samozřejmostí. V případě montáže vrat s integrovanými dveřmi je pak bezpodmínečně nutné dodržet absolutní rovinu podlahy a ostění.

Autor komentáře: Lubomír Valenta, marketingový manager společnosti Lomax & Co