Dnes je 24. 07. 2024

Kombinace tepla a designu pro dokonalou atmosféru malých místností

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Čvc 25th, 2023
0 komentářů

Zařizování malých místností nemusí být nutně problém. Použití vhodných barev, nábytku, osvětlení i doplňků, dokáže z malého prostoru vytvořit vzdušný a útulný domov. Pokud dodržíme pár základních pravidel, zvládne to každý.  

Tmavé barvy do malých místností nepatří 

Při zařizování malé místnosti je důležité volit nejen správné barvy, ale také jejich kombinace. Architektka Jana Slezáková doporučuje vyhýbat se tmavým tónům, které by vytvářely dojem ještě menšího prostoru. „Při výběru barvy se zkuste poohlížet po světlých, veselých a teplých barvách,“ vysvětluje a zároveň dodává, že navozují lepší atmosféru a přispívají k dobré náladě. Především však prostor opticky zvětšují. 

Dostatek světla zajistí vzdušnost 

Velmi jednoduchý tip, jak opticky zvětšit prostor, spočívá v dostatku světla. Pokud v místnosti není okno, pomůžeme si vhodným doplňkovým osvětlením. Podle Jany Slezákové je vhodnější využívat světla bez modrého zabarvení. Vyvolává pocit chladu a podle ní se hodí spíš do ložnice. Při instalaci osvětlení se zaměřte také na jejich rozložení. Pokud by v místnosti bylo hodně stínů, působila by ještě mnohem menším dojmem. 

Vhodný nábytek a zrcadla prostor zvětší 

Vybavování malé místnosti vyžaduje dvojnásobnou pozornost nejen při výběru nábytku i doplňků. Využití každého centimetru v malém prostoru mnohdy vyžaduje pořízení nábytku na míru. „Už tak malé plochy zbytečně nečleníme. Vhodné jsou například vysoké skříně až do stropu se zrcadly, které prostor opticky zvětší,“ doplňuje Slezáková. Takové vybavení je sice o něco dražší, ale zato praktičtější. Získáme tak dostatek úložného prostoru, kterého v malých bytech není nikdy nazbyt.  

Designový radiátor dodá styl  

Mezi nejmenší místnosti v bytě se většinou řadí předsíně. Přitom jsou vstupní branou domácnosti a prvním místem, které my i naši hosté při příchodu domů uvidíme. Podle Slezákové je také velmi důležité vedle estetické stránky myslet i na tepelnou pohodu. „Do menších místností jsou designové radiátory se zrcadlem ideální řešení. Slouží jako praktický prvek a zároveň prostor opticky zvětšuje,“ upřesňuje výhody Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je největším českým výrobcem ocelových otopných těles a nabízí i designovou řadu KORATHERM. Kromě doplnění otopného tělesa o zrcadlo mohou lidé volit ze široké palety barev i rozložení otopných profilů, které mohou být orientovány podle charakteru prostoru horizontálně i vertikálně. Variabilní je dokonce i jejich šířka či uspořádání. Podle Slezákové lze luxusního dojmu v interiéru dosáhnout geometricky přesně uspořádanými profily tělesa. 

Zaměřte se na doplňky 

Podle architekty Jany Slezákové by měly být při zařizování malých místností vybírány úměrně velké dekorace a ve stejném barevném tónu. Své místo mají i speciální doplňky k radiátorům, které ušetří místo a navíc jsou velmi účelné. Speciální věšáky, případně sušáky umožní v sychravém počasí dosoušet vlhké kabáty a bundy. Jindy se dá radiátor poměrně jednoduše změnit v praktické poličky. Možnost výběru z více než 200 barevných odstínů navíc pomůže vytvořit jedinečný vzhled celé místnosti. „Zvolená barva radiátoru vkusně doplní další prvky v místnosti a pomůže vytvořit dokonalý a útulný domov,“ dodává Rydlo.