Dnes je 24. 04. 2024

Koloniální mahagon či rustikální patina? Dřevěný dekor vybírejte podle stylu nábytku

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Kvě 24th, 2016
0 komentářů

Jednotlivé styly bydlení od sebe snadno rozeznáte nejen podle barev a doplňků. Celistvý dojem z místnosti podtrhne i vhodně zvolený kus dřevěného nábytku. Zatímco pro francouzský venkovský styl je vhodnější vybírat neopracované dřevo s bílým nátěrem a patinou, koloniální styl zase vyžaduje nábytek z masivního tvrdého dřeva. Inspirujte se i vy jednotlivými styly bydlení a dřevěný dekor vždy vybírejte tak, aby s daným stylem korespondoval.

Koloniální styl charakterizuje tvrdý typ dřeva

Nechat se unášet napříč Evropou, přes Anglii až do Ameriky 17. století. To umožňuje koloniální styl, který do vašeho domova přinese nezaměnitelnou kombinaci různých kultur. Zatímco Evropané si potrpěli na ozdobené dřevěné kousky, americká verze je typická jednoduššími tvary. Obě varianty však spojuje zájem o masivní dřevěný nábytek. „Ke koloniálnímu stylu se hodí tvrdý typ dřeva, jako je javor, ořech, mahagon, teak nebo palisandr. Cenově dostupnější variantou je pak nábytek z laminované dřevotřískové desky v dezénu tohoto dřeva,“ vysvětlila Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek, v němž si můžete nábytek z různých stylů vybírat z pohodlí domova.

Nábytek v bílé barvě i neopracované dřevo skvěle doplní styl Provence

Patříte-li mezi milovníky Francie, díky nábytku z ořechu, kaštanu nebo dubu si můžete i doma připadat jako v malebné Provence. Tento styl nejlépe doplňuje neopracované dřevo ve své přírodní formě nebo nábytek v jemné bílé barvě. Aby byl efekt venkovského sídla umocněný, vybírejte kousky jakoby zašlé věkem. Přírodní odstíny nábytku pak můžete zvýraznit doplňky v pastelových barvách.

Díky Seveřanům se můžete navrátit k přírodě

Skandinávský styl vyznává jednoduchost, vzdušnost a eleganci, což se odráží i při volbě dřeva do interiérů. Všechny využívané materiály i barvy odkazují k přímému propojení tohoto stylu s přírodou. „Pro severský styl je typická světlá skandinávská borovice, která rychle roste a velice dobře se s ní pracuje. Borovici můžete využít též k produkci palet, které tento styl bydlení skvěle okoření,“ radí Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek, který aktuálně nabízí tematickou akci právě na dřevěný nábytek. Ducha Skandinávie vhodně doplníte i vybavením z břízy či buku, případně také z lamina v totožném dezénu.

Rustikální nábytek přináší do místnosti duši lesa

Jeden kus neuhlazeného dřeva právě přineseného z lesa. Přesně tak na vás může působit rustikální vybavení. Nejtypičtější je totiž pro tento styl využívání surových přírodních materiálů, které můžete ozvláštnit technikou kartáčování. Dřevo pak získá požadovanou patinu a působí opracovaným dojmem. Kromě hojně používané borovice, která v podobě rustikálního nábytku dodává interiéru i typickou vůni, je vhodným dřevem též osika, červený či bílý cedr nebo dub.