Dnes je 7. 12. 2022

Kolik můžete uspořit za energie? Nechte si bezplatně zkontrolovat ceny

Autor: redakce
Rubrika: Finance
Úno 23rd, 2021
0 komentářů

Už dávno neplatí, že dodavatele elektřiny a plynu si lidé vybírají na doživotí. Od liberalizace trhu před patnácti lety se domácnosti naučily přecházet pružně k jinému dodavateli, který nabídne výhodnější podmínky. V loňském roce to podle údajů společnosti OTE udělalo skoro 450 tisíc odběratelů elektřiny a 200 tisíc odběratelů plynu. Jenže jak si vybrat tu správnou nabídku? Radu najdou lidé v Národním centru úspor, a navíc bezplatně.

Náklady za bydlení tvoří podle Českého statistického úřadu pětinu výdajů v domácnostech. Velká část těchto nákladů se skládá z plateb za spotřebu energií. Přechodem k jinému dodavateli se dají ušetřit tisíce korun ročně. Hledání těch nejvýhodnějších podmínek však nemusí být úplně jednoduché. Nastavení cen se totiž často mění a závisí na řadě různých faktorů – celkové spotřebě, délce fixace, geografické poloze a mnoha dalších. V potaz je potřeba brát i to, jaké spotřebiče se v domácnosti nacházejí, zda je možné alespoň částečně využívat noční proud, zda se elektřina využívá i na ohřev vody nebo plyn na vaření a podobně.

Pro každého, kdo chce zjistit, jestli nepřeplácí, a zároveň se mu nechce trávit hodiny pročítáním různých nabídek, existuje bezplatná poradenská služba – Národní centrum úspor. „Orientovat se v cenových nabídkách jednotlivých dodavatelů může být pro běžného člověka dost složité. Ceny se mění vlastně každý měsíc podle vývoje trhu a je těžké odhadnout, kdy je ta správná chvíle na uzavření smlouvy,“ vysvětluje Petr Klimčík, ředitel Národního centra úspor.

Podle Petra Klimčíka spousta domácností dělá chybu v tom, že nastavení svých smluv s dodavateli energií nevěnují dostatečnou pozornost. „Lidé uzavřou smlouvu s fixací ceny pro určité období a poté už se o ni prakticky nezajímají. Dodavatelé pak smlouvu automaticky prodlužují, přestože cena není vůbec tak výhodná, jako byla v okamžiku uzavření smlouvy,“ upozorňuje.

Národní centrum úspor funguje na doporučení. Lidé, kteří se rozhodnou využít jeho služby a ušetřit za energie, se o něm dozví díky svým známým. „Díky tomu, že jsou naše služby zdarma, profesionální a lidé se u nás k ničemu nezavazují, je o naše centrum veliký zájem. Spokojení klienti nám dají kontakt na své známé, kterým my poté pomůžeme najít toho nejlepšího dodavatele energií. Spolupracujeme jak s celostátními, tak s prověřenými regionálními dodavateli. Co je podstatné, vše se děje bezplatně a na tuto kontrolu má nárok každý občan České republiky,“ dodává Klimčík.

Službu je navíc možné využívat opakovaně. Odborníci z Národního centra úspor sledují podrobně vývoj na trhu a aktualizace ceníků dodavatelů, a umí proto klientům poradit, jak mít smlouvu nastavenou optimálně pro daný okamžik. Domácnosti díky tomu šetří tisíce korun ročně a zároveň nemusí věnovat čas studiu komplikovaných ceníků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

 

Komentáře jsou vypnuty.