Dnes je 3. 02. 2023

Klimatizace je dobrý pomocník, ale může i spustit rýmu či bolest kloubů

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 15th, 2021
0 komentářů

V parných dnech bývá klimatizace užitečnou vychytávkou, která činí pobyt v uzavřených prostorech snesitelným. Ať už v autě, v práci nebo doma je foukání chladného vzduchu záchranou před vedrem. Jenže přes nepopiratelný užitek může být nesprávně používaná klimatizace spouštěč řady zdravotních potíží.

Skoro každý už někdy slyšel, že rozdíl teplot mezi venkovním prostředím a vzduchem z klimatizace by měl být maximálně pět stupňů. Lidský organismus totiž špatně zvládá velké teplotní šoky. V reálu to však dodržuje málokdo a v touze po co nejúčinnějším ochlazení nechává z klimatizace foukat úplný severák. Střídání teplot pak snižuje obranyschopnost.

Vzduch z klimatizace navíc vysušuje sliznice, na které se snadněji usadí a rozmnoží viry a bakterie. Při dlouhodobém pobytu v klimatizované místnosti je proto dobré si nosní sliznici zvlhčovat. Na škrábání v krku způsobené klimatizací je dobré cucat bonbony se zklidňujícím účinkem. Blahodárně působí také výluhy z bylin.

„Pro prevenci škodlivých následků z klimatizace se musíme zaměřit na několik problémů. Především na podporu termoregulace bylinkami, které krevní oběh podpoří a to např.  jinanem, gotu -kolou, kaštanem jedlým  a vinnou révou. Dále se musíme zaměřit na regeneraci sliznice tinkturami penízovkou, lopuchem, pýrem, gemmoterapeutikum  ze lnice. Také je třeba preventivně se zaměřit na likvidaci možných virů a bakterií tinkturou z grepu, lichořeřišnice, gemmoterapeutikum z vrby,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Studený vzduch vháněný do místnosti může u některých lidí vyvolávat také bolesti kloubů a svalů, které mohou přerůst až v zánět. Není proto vhodné si sedat přímo před chladný proud. Pokud přesun na jiné místo není možný, je dobré si chránit holou kůži přehozeným šátkem nebo třeba mikinou.

U klimatizací je také potřeba myslet na pravidelné čištění, protože zanesené filtry jsou přímo semeništěm pro choroboplodné zárodky. Tím, jak vzduch neustále cirkuluje, škodlivé částice se neustále rozlétají po místnosti. Kromě rýmy tak vzduch z klimatizace může zhoršovat alergie nebo astma.

Pokud chceme onemocněním dýchacích cest a jejich chronickým obtížím předcházet, je dobré posilovat imunitu. K tomu lze využít eleuterokok, echinaceu, ale největší a nejsilnější působení mají pupeny v podobě gemmoterapeutik černého rybízu, lesního bezu hroznatého a ořešáku královského.