Dnes je 3. 03. 2024

Karta se na trhu práce obrací, počet nezaměstnaných dál klesá, naopak chybí kvalifikovaní pracovníci

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Čvn 8th, 2015
0 komentářů

Hospodářská krize v České republice už podle statistik zaměstnanosti odezněla. Stále klesá počet nezaměstnaných, v květnu se nezaměstnanost snížila na 6,4 procenta a v některých regionech roste počet volných míst. Ačkoliv firmy nabírají nové pracovníky, na trhu jich je nedostatek, zejména v technických oborech. Za kvalitní prací jsou lidé ochotni i dojíždět, firmy je ale musí nalákat na bonusy, například spojené s bezplatným bydlením.

Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců pociťuje i strojírenský koncern ZKL, který vyrábí valivá ložiska. Podle vedoucí personálního oddělení společnosti Lady Heydové koncernu chybí CNC programátoři a operátoři, technologové, projektoví manažeři, kvalifikovaní nástrojáři nebo elektrikáři. „Situaci řešíme spoluprací s učilišti, personálními agenturami a úřady práce,“ uvedla Lada Heydová. Koncern má v současnosti tři výrobní závody – v Brně, Hanušovicích a Klášterci nad Ohří. Do dvou posledně jmenovaných přitom dojíždí někteří za prací i 50 kilometrů.

Ze vzdálených míst, například ze Slovenska, hledá zaměstnance výrobce výtahů a eskalátorů Otis, který má v ČR výrobní základnu v Břeclavi. „Od konce roku 2013 nabíráme nové zaměstnance v podstatě do všech pozic. Jednalo se zejména o konstruktéry, vývojové konstruktéry, procesní inženýry, technology, pracovníky kvality, mistry, nákupčí a výrobní dělníky. V současné době stále hledáme konstruktéry, montéry, zámečníky, CNC operátory. Stále se potýkáme s nedostatkem technicky vzdělaných kandidátů – zejména strojních konstruktérů a pozic jako je zámečník, strojní mechanik apod. Na pozice, kde je požadováno vzdělání v oboru zámečník nebo podobném oboru máme stále vážný nedostatek kandidátů,“ sdělila personální ředitelka Otisu Olga Zápecová.

Firma v minulosti hledala zkušené zaměstnance i na Slovensku. Musela také přistoupit k doškolování zájemců, kteří mají vzdělání v úplně jiném oboru. Do továrny na eskalátory tak nastoupili například původně tesaři nebo zedníci. Podle Zápecové střední průmyslové školy produkují absolventy v oblasti IT a logistiky, ale techniků je velmi málo. „Často také absolventi neumí pracovat s kreslícími programy, které jsou pro práci konstruktéra nezbytné,“ dodala Zápecová.

Nezaměstnanost se v květnu v ČR snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,7 procenta. Bez práce bylo 465.689 lidí, což je nejméně od června 2009. Volných míst je 92.701, to je naopak nejvíce od prosince 2008. Loni v květnu byla míra nezaměstnanosti 7,5 procenta a volných pracovních míst bylo téměř o polovinu méně než nyní. V některých místech roste počet volných pracovních míst výrazně. Například na jihu Moravy je jich nyní dvakrát více než loni. Nabírat chce přitom ještě tchajwanská společnost HTC, řádově má jít o stovky míst. Podle odborníků je ale schopných dělníků nedostatek.

„Je složité najít zkušeného kandidáta s požadovanou praxí, jelikož jeho současný zaměstnavatel si je často vědom, jak je pro firmu důležitý,“ vysvětlila Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica.  Podle ní aktuálně jasně existuje převis nabídek práce nad počtem kvalifikovaných uchazečů. „Z mého pohledu jsou kandidáti mnohem více opatrní. Pokud nemají ve stávající práci závažný problém, nejsou ochotni ji měnit za každou cenu a stále častěji hledají jistotu před nejistotou,“ upřesnila Kodenková. Podle ní jsou ale lidé flexibilnější než v minulosti. Za kvalitním zaměstnáním jsou ochotní cestovat. „Firmy s tím počítají a jsou ochotné si za tyto zájemce připlatit, nabízí například relokační balíčky ať už ve formě bezplatného bydlení po nějakou dobu, finanční kompenzaci za stěhování, ubytovnu nebo pomoc při hledání nového bydlení,“ uzavřela Kodenková.