Dnes je 8. 12. 2022

Kachle v čase: Z Egypta do Itálie, Erika v Československu a dnes obklady s fotografií

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Kvě 23rd, 2019
0 komentářů

V úterý 21. května se slavil Mezinárodní den kachliček. Ten si připomněli především designéři a výrobci tohoto oblíbeného materiálu, jehož užívání sahá do daleké historie. Poté se kachle využívaly především v praktické rovině – v koupelnách. V dnešní době pak slouží jako vhodný designový prvek i v obývacích pokojích. Novým trendem jsou fotoobklady.

Z Egypta do Evropy

Historii výroby obkladů bychom mohli zpětně vysledovat až do těch nejstarších kultur. Prvními keramickými dlaždicemi zdobili reprezentativní místnosti a budovy již Egypťané. Jednalo se zprvu o sluncem vysušené či pálené desky, na které byla nanášena glazura v modré barvě. Následně se díky arabské expanzi přenesl tento materiál do Evropy, především do Itálie, kde došlo k dalšímu rozmachu obkladů. Důkazem jsou výrobny ve Florencii, Sieně, Faenze či Orvietu. Další zmínky pak lze najít v Mezopotámii, Tunisu a na Středním východě. Opomenout nesmíme ani jedno z hlavních center výroby – turecký Iznik, který je známý dlaždicemi s průhlednou bílou glazurou a modrými ornamenty. Obklady pak byly využívány po celá staletí především ke zdobení chrámů a náboženských staveb.

V Československu pouze 15 na 15 a styl Erika

Itálie a Španělsko zůstaly ve výrobě kachlů a jejich vzhledu v popředí, zejména po druhé světové válce byly právě tyto dvě země těmi, které určovaly v této oblasti směr. Lidé v Československu si však nových trendů neužívali, a to hlavně kvůli tehdejšímu politickému režimu. Až do roku 1990 byly k dostání pouze obklady jedné barvy a jen v rozměrech 15 na 15 centimetrů. I ty však byly velmi nedostatkovým zbožím. V prostoru pak působily stroze a přílišným moderním výstřelkem nebyly. Tvořily součást bytových jednotek především z důvodu své praktičnosti. Nelze také nezmínit motiv, který se následně objevoval ve většině domácností v několika barevných provedeních. Tím jsou obklady s názvem Erika. Ty byly typické svými barevnými kapkami. Až porevoluční rozvoj podnikání i technologií přinesl širší nabídku co do barev i nových rozměrů.

Prim hrají velké formáty s přírodními motivy

Několikaletým trendem současnosti jsou velkoformátové obklady a dlažby. Mezi nejčastější rozměr patří 60 ku 120 centimetrům. Díky modernizaci výroby se ale velikosti stále zvětšují. Výjimkou tak nejsou ani kachle přesahující poměr tři na jeden a půl metru. Designovým trendem jsou dlažby v kovovém designu nebo ve vzhledu onyxových kamenů. Rovněž pak imitace přírodních materiálů, jako jsou dřevo, mramor či kámen. Věrnost těmto motivům dodává i samotná struktura, která je tvořena za pomoci CNC strojů. Ty dokážou vytvořit naprosto reálný 3D plastický povrch. Důraz je kladen také na snadnější údržbu, k čemuž přispívá též minimalizace spár mezi jednotlivými kusy dlaždic. To je kromě praktického hlediska vítáno i z pohledu estetiky, kdy dochází k vytvoření jedné celistvé plochy.

Fotoobklady jako nejmodernější designový prvek

Mezi nejmodernější technologie se nově řadí propojení kachlů s fotografiemi, tedy metoda, kdy dochází díky moderním tiskárnám k nanášení fotografie na obklady. „Fotografii či jiný obraz je možné díky speciálním technologiím tisknout na jeden nebo více kusů dlaždic, ze kterých se pak formou mozaiky vytvoří obraz o rozměrech i několika čtverečních metrů,“ uvádí Andre Beurskens z C Art studia, jež začíná „fotoobklady“ realizovat na českém trhu jako vůbec první firma. Dle jeho slov jsou kachle využívány jako dekorační prvek nejen v koupelnách, ale i v dalších místnostech bytů. Uplatnění tato novinka nachází rovněž v oblasti pohostinství, hotelů, v prostorách kancelářských komplexů či ve wellness centrech. „Fotoobklady jsou dekorativním prvkem, který se využívá například i v zasedacích místnostech ve firmách nebo na recepcích hotelů. Fotoobklady s příhodnými motivy najdeme také na stěnách restaurací,“ uzavírá Beurskens.