Dnes je 29. 09. 2022

K lepšímu orgasmu v těhotenství pomáhají erotické hračky. Pozor na elektrosex

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Zář 28th, 2015
0 komentářů

Každá třetí žena má problémy s dosažením orgasmu. To přitom nemusí platit v období těhotenství, ve kterém ženy často zažívají svůj první vaginální orgasmus. Podle některých tvrzení by se měly nastávající matky v sexuálním chování mírnit. Naopak odborníci se shodují, že neznají žádná omezení sexuálních aktivit. To se týká nejen samotného sexu, ale také používání erotických pomůcek. Výjimkou mohou být podle lékařů pomůcky k elektrosexu a praktiky, jako například stahování či svazování.

Z aktuálních statistik vyplývá, že až 30 % žen má problémy s dosažením orgasmu. Až 80 % žen přitom není schopno dosáhnout orgasmu během vaginálního styku. Odborníci se shodují, že právě těhotenství představuje pro ženy období, kdy se zvyšuje pravděpodobnost, že mohou dosáhnout svého prvního vaginálního orgasmu. Působením hormonů totiž dochází k bohatšímu prokrvení vnitřních pohlavních orgánů. Důsledkem takového prokrvení a napětí je větší citlivost a dráždivost nervových zakončení. „Vzhledem k tomu, že těhotné ženy mají omezenější spektrum sexuálních aktivit, což se dotýká zejména výběru sexuálních poloh, je dobré do sexu zapojit různé erotické hračky,“ uvedl Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. „Pro těhotnou ženu jsou ideální všechny pomůcky, které jsou určené spíše pro povrchovou stimulaci klitorisu nebo prsou,“ dodal Durčák.

Podle současných lékařských výzkumů tak není samotný sex ani jiné sexuální praktiky v těhotenství nijak škodlivý. „Pokud je těhotenství fyziologické, žena nekrvácí, nemá bolesti nebo nezná jiná rizika, pak není důvod pomůcky neužívat,“ řekla MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D, z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti tak neexistují téměř žádná omezení při používání běžných erotických pomůcek. „Je potřeba pouze dodržet určitá pravidla, která se týkají zejména hygieny. Erotická pomůcka by měla být před a po každém použití řádně očištěna a omyta antibakteriálním mýdlem či desinfekcí dle doporučení výrobce, případně použita ještě s kondomem, i s vhodným lubrikantem,“ vysvětlil renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Přestože není potřeba se obecně běžným erotickým pomůckám v těhotenství vyhýbat, odborníci varují před speciálními kategoriemi pomůcek a méně bezpečnými sexuálními praktikami. „Těhotné ženy by se měly vyvarovat pouze pomůcek k takzvanému elektrosexu,“ popsal jednu skupinu rizikových pomůcek Pavel Turčan. V elektrosexu se využívá elektrický proud pro sexuální dráždění pohlavních orgánů, stimulaci bradavek nebo celého těla. „Vzhledem k citlivosti prsou bych byla opatrná s kolíčky na bradavky, nedoporučovala bych žádné výrazné stahování, svazování především v oblasti břicha, ani jiné, potenciálně nebezpečné metody,“ sdělila Petra Vrzáčková. „Nedoporučuje se také zavádění extrémně velkého či extrémně dlouhého vibrátoru, dilda či jiné obdobné erotické pomůcky hluboko do pochvy, aby nedošlo k podráždění dělohy či případnému krvácení, které by mohlo být spouštěčem potratu či předčasného porodu,“ uzavřel Turčan.