Dnes je 7. 12. 2022

Jižní Morava už není jen o víně. Brno je hitem světových průvodců a Aqualand Moravia je ideální na podzimní relax

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Lis 18th, 2016
0 komentářů

Jižní Moravu se zdaleka nevyplatí navštívit jen kvůli vínu nebo Lednicko-valtickému areálu, který je chráněný UNESCO. Věděli jste, že u novomlýnských nádrží láká nejmodernější akvapark v Česku? Nebo že do Brna cestovatele z celého světa přitahuje i prestižní deník New York Times? Podívejte se na jižní Moravu 4 krát jinak, a přesto tradičně.

Lázně, akvapark a hotel v jednom

Co se takhle ubytovat v luxusním hotelu s výhledem na Pálavu a udělat si léto plné koupání i uprostřed studeného podzimu, a navíc pořád v Česku? Aqualand Moravia je největším a nejmodernějším akvaparkem v České republice a jeho krytá část dokáže celé dny bavit rodinu i s dětmi. „Během celého roku máme v provozu 18 atrakcí, přičemž nejoblíbenější jsou U-Wave, Supercrater, Wild River či Yellow Crash. Unikátní je i termální voda z místního termálního vrtu. A v zimě návštěvníci ocení i naše sauny a profesionální masáže ve wellness Forum Romanum,“ konstatoval ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký. Právě ve zdejší kryokomoře se dokonce nedávno regenerovali i fotbalisté Sunderlandu hrající opěvovanou Premier League. A kdo má akvaparky spojené jen s párkem v rohlíku, bude možná překvapený. Pýchou Aqualandu Moravia je totiž odjakživa skvělá kuchyně, kde využívají jen kvalitní a čerstvé suroviny. Specialitou šéfkuchaře jsou například vynikající dorty a moučníky, ale také tradiční česká kuchyně. Prožitek z jídla pak dokresluje nádherný výhled na Pálavu a Mušovská jezera.

Brno, které je letos hitem turistů z celého světa

Návštěvníci moravské metropole se nemohou divit, když na ulicích uslyší angličtinu, němčinu, španělštinu či japonštinu. Brno je nyní ve světě „trendy“. Už v lednu ho prestižní deník New York Times zařadil do exkluzivního výběru míst, kam se vydat v roce 2016. Americké noviny městu daly podtitulek „Nečekaná kuchyně a noční život v Mekce architektury“. A s tím se trefily, což dokládá další žebříček. V soutěži oceňující nejlepší bary, kavárny a kluby České republiky letos Brno pokořilo i třikrát tak lidnatou Prahu. Díky podnikům Super Panda Circus a Zelená kočka Pivárium se může pyšnit nejlepším koktejlovým i pivním barem v zemi. A obejít stojí za to i další vítězné podniky ve městě. Navzdory všem úspěchům přitom Brno stále není tolik prosycené turisty, zato jeho atmosféru oživuje na šedesát tisíc studentů, kteří zde studují na některé z mnoha vysokých škol. A užívají si při tom nejen noční život, ale i některou ze špičkových kaváren, divadla či koncerty.

Ohřátí mezi krápníky Moravského krasu

Podivuhodné jeskyně Moravského krasu jsou mezinárodně proslulé. A navíc mají jednu velkou výhodu. I když venku klesne teplota pod nulu, pod zemí mezi krápníky je pořád stálá teplota kolem 8 stupňů Celsia. Zimní prohlídky za svitu baterek od prosince nabízejí Sloupsko-šošůvské jeskyně. Nebo můžete tamtéž vyzkoušet život jeskyňáře a zvolit si tříhodinovou adrenalinovou zážitkovou trasu „Po stopách Nagela“. V listopadu je ještě provoz jeskyní normální sezónní. Přístupné jsou do té doby i všechny ostatní jeskyně krasu. Přes zimu budou otevřeny i Punkevní jeskyně a jeskyně Výpustek.

Ale samozřejmě musí dojít i na víno…

Bez moku z hroznů si návštěvu jižní Moravy už umí představit jen málokdo. Ovšem kdo tam míří se stereotypní představou moravského vinaře jako postaršího pána s červeným nosem, který si udržuje svou hladinku po celý den, bude zaskočený. Dnes jsou z řady tamních vinařů zkušení experti, kteří ze svých sklepů i vinařských budov udělali pečlivě udržované klenoty architektury. Například budovu vinařství Sonberk navrhl světově uznávaný architekt Josef Pleskot. A krom vína světové úrovně umějí nabídnout vinaři i vynikající gastronomii a komfortní ubytování. Zatímco v létě je ideální třeba projíždět mezi jednotlivými sklepy i sklípky na kole, podzim je doba ochutnávání čerstvě narozených vín. Obojí jde zkombinovat kupříkladu už 19. listopadu v Němčičkách či Znojmě nebo pak o týden později dorazit rovnou na festivaly otevřených sklepů do Prušánek či Pavlova.