Dnes je 30. 05. 2024

Jak zabavit děti v deštivých dnech? Batolata mluvícími hračkami, předškoláky domácím divadlem

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 7th, 2015
0 komentářů

Letní prázdniny jsou nenávratně pryč. A s nimi dovolené u moře, běhání po lese, tábory a slunečné počasí. S podzimem přichází nejen snesitelnější teploty, kratší dny a delší noci, ale i problém, jak za deštivých dnů zabavit potomky. Co podniknout, abyste předešli během propršených víkendů ponorkové nemoci? Jak zabavíte nejmenší děti a nejstarší potomky odtrhnete od počítače? Přečtěte si naše tipy, které vám ušetří čas i nervy s ratolestmi.

Malé děti ocení především pozornost

S nejmenšími dětmi vsaďte na klasickou zábavu. Ocení totiž především vaši pozornost. Vymalovávejte, kreslete, zpívejte, tančete. „Hitem poslední doby jsou pěnové či dřevěné puzzle, díky kterým malé děti rozvíjejí jemnou motoriku, učí se logickému a prostorovému myšlení a poznávají tvary,“ radí Lukáš Fiala z českého e-shopu Funbaby.cz, který nabízí široký sortiment hraček a vybavení pro děti. Vyzkoušet můžete také interaktivní hračky, které děti učí nová slova či zvuky. „Existuje nepřeberné množství plyšových hraček, které simulují domácí mazlíčky, či mluví. A to nejen česky, ale mnohdy i v cizím jazyce,“ dodává Lukáš Fiala.  Abyste dětem zajistili pohyb, i když jste s nimi celý den doma, vsaďte na odrážedla. Malé děti barevná odrážedla milují, a pokud mají dostatek volného prostoru, aby se s nimi mohly pohybovat, budou se vám po bytě či domě prohánět klidně půl dne.

Předškoláky nalákejte na domácí divadlo

Pokud už máte filmový víkend za sebou a v kině jste již viděli všechny novinky, zkuste předškoláky za deštivých dnů zabavit přípravou domácího divadla. Dopoledne vyrobíte kulisy z berevných papírů a špejlí a odpoledne si můžete přehrát všechny oblíbené příběhy. Pokud si navíc vystoupení natočíte, můžete si vlastní divadelní představení později pustit, nebo se o něj podělit se světem. V případě, že se necítíte na vyrábění, na internetu si snadno pořídíte jak jednotlivé maňásky, tak i celé divadlo.

Ve dnech, kdy by ani psa ven nevyhnal a deskové hry už vás nebaví, zkuste děti zapojit i do běžných aktivit. Dejte jim možnost, aby s vámi uvařily oběd, upekly koláč, zkusily něco vyrobit. Na internetu navíc najdete množství návodů a videí na výrobu ozdob, svíček a jiných drobností. Pokud je navíc schováte na Vánoce, budou mít děti pro příbuzné a kamarády hezký dárek.

Do lesa i v dešti, jen v kvalitním oblečení  

Přesvědčit školáky, aby v pochmurném počasí odtrhli zrak od televize či počítače, se může zdát být nadlidský úkol. Musíte jim proto nabídnout takový program, kterým se pak budou v týdnu rádi chlubit spolužákům. Starší děti rozhodně zabavíte deskovými hrami, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství. Zkuste na půdě či ve sklepě pohledat i takové klasiky, jako jsou Monopoly či Sázky a dostihy. V rozvoji strategického myšlení, plánování a míře adrenalinu totiž předčí i řadu moderních her a při nakupování koňů či budov si na ošklivé počasí ani nevzpomenete.

Dobře oblečené děti se nemusíte bát vzít na podzim ani do lesa či do kopců. Jak se říká. Není špatné počasí, jen špatné oblečení. „Pokud tedy zvolíte více vrstev oblečení, prodyšnou, ale zároveň nepromokavou bundu a kvalitní boty, starší děti bez problémů vydrží několik hodin i v podzimním počasí,“ říká Lukáš Fiala z českého e-shopu Funbaby.cz nabízejícího mimo jiné i kvalitní dětské oblečení. „V přírodě navíc děti nejsou tolik rozptylovány množstvím vjemů, což může zejména ty, se sklonem k hyperaktivitě, zklidnit. Dětem zajistíte pohyb a budete mít čas si v klidu popovídat a probrat vše, na co v hektickém týdnu není čas,“ doplňuje Fiala. Pokud navíc procházku zakončíte v příjemném prostředí u šálku horké čokolády a něčeho dobrého na zub, založíte na hezkou rodinnou tradici.