Dnes je 29. 03. 2024

Jak v létě vydržet ve vyhřátém bytě či domě? Pomohou světlé barvy i venkovní žaluzie

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Čvn 20th, 2016
0 komentářů

 

 

Tip č. 1: Volba materiálů je klíčem k příjemnému létu

Zásadní je při vyšších teplotách volba materiálů, obzvlášť při výběru sedacích souprav, kterých se v létě dotýkáme i holou kůží. „Ačkoliv se lidé často domnívají, že pohovky z kůže takzvaně lepí, kvalitní kůže je prodyšná a nečistoty na ní neulpívají. Cenově dostupnější variantou jsou však textilní pohovky, které jsou také prodyšné a jednoduché na údržbu,“ radí Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek. U dalšího nábytku i doplňků platí, že v létě jsou vhodnější přírodní materiály, jako je dřevo, ratan nebo bavlna. Takové materiály jsou prodyšné, příjemné na dotek a v interiéru působí vzdušně. „Pokud jsou navíc ve světlých barvách, mohou odrazit až 96 procent přirozeného denního světla a zbytečně tak nedrží teplo,“ dodává Triščíková.

Tip č. 2: Naučte se využívat průvan

Pokud chcete v bytě či domě v parném létě udržet příjemné klima, je důležité především umět využít průvan a správné větrání. Čerstvý vzduch putující správným směrem totiž dokáže pocitově snížit teplotu v domácnosti až o pět stupňů. Pokud máte v obývacím pokoji více oken, otevírejte je na rozdílný stupeň, tedy například na mikro a normální ventilaci. Vzduch se tak bude díky proudění dvěma různými průduchy lépe ochlazovat. Večer, když teploty klesnou, pak opět vyvětrejte dokořán.

Tip č. 3: Ideální teplotu udrží venkovní žaluzie

Další možností, jak udržet v obývacím pokoji příjemnou teplotu, je zastínění oken. Díky roletám i žaluziím totiž dovnitř proniká méně světla. Dopad tepelného záření nejefektivněji snížíte venkovními žaluziemi, které chrání před slunečními paprsky a zároveň část tepla odrazí před proniknutím do interiéru. „V běžných letních dnech mohou žaluzie nahradit klimatizaci, protože dokážou snížit teplotu v domě až o devět stupňů. Díky tomu lze v létě uspořit peníze vydávané za provoz klimatizace,“ doporučuje venkovní zastínění Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která se zabývá stínicí technikou.

Tip č. 4: Obývací pokoj snadno propojíte i se zahradou

Máte-li z obýváku vchod rovnou na terasu, využijte toho a propojte vnitřní interiér se zahradou. Zahrady se totiž stále častěji stávají součástí obytného prostoru. Přeneste ven pohovku nebo lampu, vzhled oživte polštářky, koberci a závěsy. Samozřejmostí jsou však lehce udržovatelné a voděodolné materiály. „Pokud nemáte zastřešenou terasu, využijte praktický zahradní stan, který obývací plochu zvětší o chráněný venkovní prostor. Altán či zahradní stan vás ochrání před deštěm a zároveň umožní příjemné posezení ve stínu,“ uvádí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Tip č. 5: Vybírejte doplňky i nábytek, které podtrhnou letní pohodu

Obývací pokoj je místem pro odpočinek a relaxaci, což v parných dnech potřebujeme. Pokud na léto chcete vyměnit pár kousků nábytku či bytových doplňků, zvolte letní varianty, abyste umocnili prázdninovou atmosféru. Vzhled obývacího pokoje osvěží nevšední nábytek, například knihovna ve stylu Provence nebo světlý konferenční stolek. „Letošní léto se nese v tlumenějších barvách růžové, fialové, modré a zelené. Pro oživení je stále trendy také žlutá barva,“ doporučuje bytová designérka Veronika Uhrová. Decentní kusy nábytku se proto nebojte doplnit barvami a vzory, například si dopřejte pestrobarevné závěsy, vzorované polštáře a nádobí s různým dekorem. Kdy jindy než právě v létě?