Dnes je 23. 02. 2024

Období dlouhé tmy je tady. 5 tipů, jak správně svítit

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Pro 6th, 2018
0 komentářů

S přicházející zimou se výrazně prodlužuje doba, po kterou musejí lidé ve svých domácnostech svítit. Nejde o pouhé častější přepínání vypínače, nesprávné svícení může přijít draho jak domácí rozpočty, tak i lidské zdraví. Podle odborníků přitom stačí věnovat pozornost několika drobnostem, aby se světlo v domácnostech nestalo zdrojem nepohody a nepříjemných překvapení, třeba v podobě vysokého účtu za energie. Zkuste se inspirovat!

Klasickou žárovku už ani do kůlny

Klasické žárovky, ač jejich dovoz legislativa EU zakazuje, se stále dají pořídit. I přes vydávané světlo jsou to však spíše ohřívače – až 90 % spotřebované elektrické energie přeměňují na teplo, pouhých 10 % na světlo. „Úsporu od klasické žárovky nelze očekávat, spíše naopak. Pokročilejší technologie svítidel jako kompaktní zářivka nebo LED žárovka dokážou ve srovnání s klasickou žárovkou uspořit až 80 % energie,“ říká Michal Doležel, odborník na energetické úspory ze serveru E.ON Rádce.

Halogen, zářivka, nebo LED žárovka?

Ve srovnání s klasickou žárovkou přináší každá jiná forma svítidel úsporu. Nejlevnější alternativou je halogenová žárovka, která při stejném světelném výkonu spotřebuje až o 50 % méně energie a nabízí trojnásobnou životnost. Druhou v pořadí je pak kompaktní zářivka, jejíž použití představuje až 75% úsporu s životností sahající k dvacetinásobku běžné žárovky. Na špici pak zůstává LED žárovka s 80% úsporou energie a životností až 45 tisíc hodin svícení. „Porovnání je možné pomocí takzvaného ekvivalentního příkonu, tedy jak silnou obyčejnou žárovku může LEDka nebo kompaktní zářivka nahradit. LEDka s příkonem pouhých 10 W tak například odpovídá klasické 60W žárovce,“ říká Karel Murtinger, expert na energie.

Studené světlo přes den, teplé k večeru

Ač se to může zdát nepravděpodobné, různé studie ukazují, že barva vnímaného světla nemálo ovlivňuje funkci lidského organismu. Bílé a namodralé světlo (3 300 kelvinů až 5 000 kelvinů) si totiž naše tělo spojuje s dobou bdělosti, přílišné vystavování se modrému světlu ve večerních a nočních hodinách tak může vést i k poruchám spánku. Tuto barevnou teplotu přitom mají přirozeně hlavně LED zdroje, tedy žárovky či obrazovky, přestože jsou samozřejmě dostupné i v teplejších barvách (méně než 3 300 kelvinů).

5 tipů pro ekologičtější domov: Světlo šetřete senzory, vzduch zbavte toxinů, při zateplení nezapomeňte na garáž

„Osvit v době před usínáním, obzvláště jde-li o modré světlo, přináší zhoršenou schopnost kvalitně spát, potažmo pak dále snižuje ranní bdělost,“ upozorňuje MUDr. Pavel Dohnal, primář 2. oddělení následné péče v Nemocnici České Budějovice. Podle něj jsou navíc k traumatizaci modrým světlem mnohem náchylnější děti. Je proto lepší LED žárovky s bílým světlem doma používat například v kuchyni a do obývacího pokoje, do ložnice patří spíše světlo žluté.

Přizpůsobte výkon žárovky účelu

K určení, jaký výkon a jakou teplotu světla u žárovek zvolit, pomůže i krátké zamyšlení, na co si vlastně potřebujeme „posvítit“. Například k běžnému trávení času v obýváku není třeba nijak výkonné žárovky, stejně tak ani v ložnici není nutné mít silný zdroj. Výkonná žárovka se hodí do kuchyně, popřípadě k pracovnímu stolu. Zdá se to být maličkostí, ale správně zvolená žárovka přinese i výraznou finanční úsporu. „Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 4krát méně peněz a 7krát méně elektrické energie,“ doplňuje Ivo Kršek, energetický konzultant ze společnosti E.ON.

Usínáte v kanceláři? Pořiďte si LED světlo a ztlumte topení

Zhasínejte za sebou

Jakkoliv banálně tato rada může znít, nejjednodušší způsob, jak zbytečně neplýtvat elektřinou, je nesvítit. To neznamená, že máte doma sedět potmě, ale prostě zhasínat tam, kde zrovna není potřeba svítit. Přestože úsporné žárovky mají opravdu nízký příkon (9 W u běžné LED žárovky) a je pravda, že při zapnutí spotřebují nejvíc energie, pořád se vyplatí je zhasínat. „Běžně jsou stavěné na 500 000 spínacích cyklů, tedy zapnutí a vypnutí. Proto není třeba mít strach, že by rychle odešly,“ vysvětluje Doležel.