Dnes je 1. 03. 2024

Jak si s dětmi užít léto na zahradě? Přinášíme deset tipů na zábavné aktivity

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvc 8th, 2020
0 komentářů

Prázdniny odstartovaly a rodiny s dětmi mají před sebou dva dlouhé měsíce, kdy musejí zejména pro své ratolesti vymyslet nějaký program. Není to žádná věda, perfektní léto si každý může užít i na vlastní zahradě nebo terase. Menším dětem stačí k zábavě bazének s vodou nebo pískoviště, s těmi staršími můžete vyzkoušet různé akční hry. Sepsali jsme deset tipů na aktivity, při kterých si celá rodina užije spoustu zábavy na čerstvém vzduchu.

Tip 1: Stačí trocha vody

Vodní radovánky všechny děti milují. A najde se pro ně místo i v bytě. Stačí mít balkon nebo terasu, kam se vejde nafukovací bazének s pár centimetry vody. K tomu sadu kelímků či hrací vodní mlýn a děti se zabaví i hodiny. V letních parnech je navíc bazén ideálním způsobem, jak děti trochu zchladit. Mokrýma rukama a nohama se dají dělat otisky na dlažbu, ze kterých vzniknou různé tvary, zvířata nebo postavy.

Tip 2: Domečky pro skřítky

Na vycházce do lesa mohou děti popustit uzdu fantazii a z přírodních materiálů vystavět malé chaloupky, aby udělaly radost lesním skřítkům. Z šišek, klacíků a listů vzniknou krásné domky, které děti jistě zvládnou vybavit i nábytkem. A z nasbíraných borůvek a malin mohou skřítkům připravit třeba i večeři.

Tip 3: Hra na indiány

Stačí trocha představivosti a pár drobností pro navození atmosféry a trávník za domem se může změnit na indiánskou vesnici. Základem je pořádné tee-pee, kam se malí indiáni rádi nastěhují klidně na celý den. Z čerstvě nařezaných větví jim vyrobte luk a šípy na lov bizonů a z širšího pruhu gumy a peříček zase jednoduše vzniknou čelenky. Indiáni se pak mohou učit střílet na terč, plést náramky z bavlnek nebo hledat stopy zvířat v hlíně.

Tip 4: Zábava i v dešti

Skákání v kalužích je oblíbená zábava nejen jedné „prasečí“ holčičky z kreslené pohádky, ale také většiny ostatních dětí. Když začne pršet, neznamená to konec zábavy venku, jen je potřeba nazout gumáky a obléct si pláštěnky. Děti mohou také závodit v hledání žížal nebo v tom, komu se podaří do kelímku nachytat víc deště. „Na procházky v dešti se hodí, když mají děti vlastní deštník. Jednak je ochrání před zmoknutím, ale taky je to skvělý doplněk pro tanec v kalužích,“ říká Petr Wagner, ředitel e-shopu Astoreo.cz, který má v nabídce mimo jiné i dětské deštníky s veselými zvířecími motivy.

Tip 5: Nejkrásnější dort

Stavění bábovek na písku se dá přeměnit v soutěž pro malé kuchaře. Děti nejdříve vytvoří vyšší hromádku udusaného písku a tu pak ozdobí nasbíranými kamínky, lístky a květy. Snaží se vytvořit ten nejkrásnější dort. Větší děti zvládnou vybudovat na pískovišti celou malou vesnici s domečky, mosty nebo rybníky.

Tip 6: Zahradní olympiáda

Děti milují soutěže a s minimem pomůcek se dá vytvořit celá řada zábavných disciplín. Přesnost prověří třeba házení kamínků na terč vytvořený z kbelíku naplněného vodou. Úkol se dá ztížit kupříkladu tím, že se dítě musí během házení houpat na houpačce. Rychlost a obratnost zase vyzkoušíte při přenášení vody v kelímku do nějaké větší nádoby, dokud není plná. Vyhrává ten, kdo to zvládne nejrychleji. S tenisáky a obyčejnými klacky nebo smetáky se dá zahrát zahradní golf, kdy se každý snaží dostat svůj míček vytyčenou trasou na co nejméně pokusů. Variant je nekonečně mnoho, záleží jen na věku dětí a fantazii rodičů.

Tip 7: Bubliny pro všechny

Bublifuky jsou sice skvělá zábava, ale zvlášť s menšími dětmi je dost těžké uhlídat, aby se náplň nevylila. Zkušení rodiče už vědí, že je potřeba mít bublifuků vždy několik, minimálně tolik, kolik je přítomno dětí. A též se vyplatí mít velkou zásobu náhradní náplně. Teprve tehdy neskončí radost z foukání bublin po prvním zakopnutí pláčem, že je bublifuk prázdný.

Tip 8: Schovávaná naruby

Na schovávanou už nejspíš hrál úplně každý, ovšem tato známá hra se dá pojmout i jinak. Existuje varianta, kdy se na začátku schová jen jeden hráč a ostatní ho hledají. Jakmile ho někdo najde, je potichu a schová se vedle něj. Takto hra pokračuje, dokud chumel ukrytých hráčů neobjeví i ten poslední. Na menší zahradě nebo doma se dá schovávaná hrát potmě nebo se zavázanýma očima, jen je potřeba se ujistit, že se hráči při hledání neztratí. V neposlední řadě se nemusejí hráči hledat jen mezi sebou: místo toho mohou pátrat například po barevných papírcích, které po zahradě poschováváme. Kdo jich najde nejvíc, vyhrává.

Tip 9: Výroba nanuků

Sladká zmrzlina k létu neodmyslitelně patří a je dobré ji mít doma v zásobě dost pro malé i velké mlsouny. „Díky formičkám na zmrzlinu není problém si vlastní nanuky vyrobit i doma nebo na zahradě. Stačí různé druhy ovoce, tvaroh, smetana nebo čokoláda. Děti budou nadšené, že si vyrobily zmrzlinu podle svých představ, a rodiče zase mají kontrolu nad tím, jaké suroviny nanuk obsahuje,“ říká Petr Wagner, ředitel e-shopu Astoreo.cz, který nabízí řadu produktů do domácnosti i na zahradu, mimo jiné i několik druhů formiček na nanuky.

Tip 10: Posezení u ohně

K letním prázdninám neodmyslitelně patří i táborák. Sednout si večer k ohni, opéct si špekáčky a společně si zazpívat, to jsou zážitky, na něž budou děti vzpomínat i po letech. U zpívání je dobré dětem rozdat různé hudební nástroje, jako jsou dřívka nebo chrastítka, aby je společné muzicírování ještě víc bavilo.

Co by v létě nemělo na zahradě nebo terase chybět?

Dětský stan tee-pee

Dětský stan ve tvaru tee-pee může sloužit jako indiánský úkryt na zahradě i v dětském pokoji. Má uzavíratelný vchod a okno, které se dá zatáhnout roletou. K dostání na Astoreo.cz.

Cena: 279 Kč

Formy na zmrzlinu

Forma na zmrzlinu vyčaruje v mrazničce ty nejlepší domácí nanuky. Podle chuti namíchejte ovocnou nebo smetanovou směs, vlijte do 4 tvořítek, uzavřete barevnými víčky a vložte do mrazničky. Potom stačí jen počkat, až směs zmrzne a můžete začít mlsat. Formy na zmrzlinu jsou i v dalších variantách k dostání na Astoreo.cz.

Cena: 89 Kč

Dětský deštník

Dětský vystřelovací deštník s motivy koťátek a štěňátek to dokáže jediným stiskem uzávěru. Vystřelovací mechanismus je dokonale bezpečný pro dětskou manipulaci. K zahnuté plastové rukojeti je přichycena volně visící píšťalka v barvě rukojeti, která dodá deštivému dni ještě veselejší rozměr. Špička deštníku je bezpečně zaoblená. Samozřejmostí je omezení ostrých hran a zaoblení koncovek drátů. K dostání na Astoreo.cz.

Cena: 189 Kč