Dnes je 7. 02. 2023

Jak se v době koronaviru starat o automobil? Vir v autě přežije i 72 hodin

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Kvě 25th, 2020
0 komentářů

Po zavedení mimořádných opatření a karantény kvůli pandemii koronaviru se mnoho podniků potýká s nejistotou budoucností. Také autoservisy, které zůstaly až na výjimky otevřené, ovlivnil úbytek zakázek. Jaká bezpečnostní opatření přijaly? A co můžete udělat pro své auto během pandemie vy sami? Přečtěte si rady odborníků.

Ukliďte si

Zatímco doma více či méně pravidelný úklid provádíme, na úklid vozidla často zapomínáme. Přitom do vozu nyní usedáme s úlevou, že si konečně můžeme sundat roušku. Podle studie amerického Státního zdravotnického ústavu a prestižních univerzit však nový vir na plastech přežívá až 72 hodin. Je tedy vhodný čas na pořádný úklid a dezinfekci.

Pokud si na to netroufáte nebo nemáte potřebné vybavení, můžete vůz objednat na kompletní čištění do servisu. „Dezinfekce vozidel se provádí nejčastěji za použití přípravků na bázi ozónu a primárně se dezinfikuje klimatizační systém vozidla. Komplementárně mohou být dezinfikovány dotykové plochy interiéru, jako jsou madla dveří nebo ovládací prvky vozidla,“ říká Technical Support Team Leader ARVAL CZ Vojtěch Vacátko.

 Vyměňte pneumatiky

Pokud kvůli situaci s koronavirem odkládáte výměnu letních pneumatik, můžete tak riskovat své zdraví na silnici. Odborníci se shodují, že dojíždění zimních pneumatik není bezpečné ani ekonomické, protože mají jiné jízdní vlastnosti.

Do servisu se až na výjimky můžete objednat již nyní. Většina servisních partnerů funguje standardně, avšak s ohledem na rychle se měnicí situaci doporučujeme před návštěvou servisu vždy ověřit jeho dostupnost nebo upravenou otevírací dobu na jeho internetových stránkách. V případě nedostupnosti požadovaného partnera fungují partneři alternativní. Zakázky jsou odbavovány všechny standardně. Také na přezutí vozu je lepší se dohodnout telefonicky dopředu, upozorňuje Vacátko. Servisní místa jsou vybavena ochrannými prostředky a během práce na vozu jsou použity igelity na sedadlech, volantu i řadicí páce, aby se minimalizovalo riziko spojené s přenosem nákazy.

 Kontaktujte servis před plánovanou kontrolou

Jste-li objednaní na pravidelnou kontrolu vozidla, předem do servisu zavolejte, abyste si ověřili, že s návštěvou počítají a mají otevřeno. V případě leasingových vozů kontaktujte smluvní partnery. Pokud jste se ještě neobjednali, ale od poslední kontroly vašeho vozu už uběhl značný čas, neváhejte. Největší poptávka je momentálně o klasické opravy, výměnu oleje a kontrolu brzd.

Preventivní kontroly sice mohou ještě počkat, ale pokud se na voze objevila (byť drobná) závada, raději nic neriskujte. V případě nejistoty se pak nezdráhejte využít telefonickou konzultaci.

 Bojíte se, že zůstanete uprostřed křižovatky?

Omezili jste své jízdy na minimum a nyní potřebuje vyjet? Máte-li strach, že se vinou vybité autobaterie nepohnete a nebudete se moci dovolat pomoci, není důvod k obavám. „Asistenční služby fungují i v tomto období. Veškeré potíže spojené s neprovozuschopností vozidla tak můžete vyřešit jedním telefonátem,“ dodává Vacátko.