Dnes je 22. 06. 2024

5 praktických tipů, jak připravit dům na letní sezónu

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Dub 24th, 2019
0 komentářů

Zima je za námi a my se můžeme konečně na plno vrhnout do zvelebování našich domovů. Co všechno je dobré udělat ještě před začátkem horkých pozdně jarních a letních dnů? Důležitá je hlavně kontrola všech částí domu a oprava drobných poškození – ať už jde o okna, střechu, nebo třeba vytápění.

Zkontrolujte stav střechy

Před zimou a po ní byste vždy měli zkontrolovat střechu. Většinou stačí zvednout oči vzhůru nebo vylézt na žebřík a podívat se, jak na tom střešní krytina a okapy jsou. U krytiny hledejte různé praskliny nebo špatné uložení tašek na střešní lati. Pokud je to možné, zkontrolujte střechu také z interiéru podkroví a poškozené části krytiny vyměňte nebo opravte. U okapových žlabů a dalších klempířských prvků hledejte známky koroze, u žlabů pak případné ucpání. Rizikové jsou poškozené průniky konstrukcí – například plech okolo komínů.

Pozor na různá poškození domu

Nejde však jen o střechu. Po zimě pečlivě zkontrolujte i okna, dveře, balkony či terasu a další části domu, které jsou vystaveny zimním větrům. Pozor na uvolněná zábradlí nebo jejich části. Jakmile to počasí a teplota dovolí, všechny vady postupně opravte. Pokud budete spravovat omítku či zdění, je potřeba, aby venkovní teplota neklesala pod pět stupňů Celsia.

Objednejte si revizi kotle a komína

Jarní období je ideálním časem pro revizi kotle. V létě a hlavně na podzim už totiž nemusí být servisní technik snadno k zastižení, protože po opravách a revizích kotlů je v této době největší poptávka. „Každoroční revize plynových kotlů nejsou pro domácnosti povinné, ale odborníci je pro bezpečný a bezporuchový provoz doporučují. Každá porucha kotle během topné sezóny je totiž velmi nepříjemná,“ uvádí Michal Doležel z webu E.ON Rádce, který domácnostem pomáhá s úsporami energií.

Každý rok musíte provést kontrolu komína. I tu je dobré absolvovat na jaře, kdy jsou služby kominíků nejsnáze dostupné. Kominík zkontroluje spalinové cesty, komín kompletně prohlédne, opraví drobné závady a případně vás upozorní na podstatnější problémy a navrhne jejich řešení. Zprávu o kontrole a čištění spalinové cesty může vydat pouze odborně způsobilá osoba nebo firma s živnostenským oprávněním „kominík“.

Vyměňte filtry ve větracím systému

Pokud máte ve svém domě instalovaný aktivní větrací systém s rekuperací tepla, vyměňte prachové filtry. Díky včasné výměně bude váš větrací systém připraven na jarní a letní pylovou sezónu. Výměna filtrů je zpravidla velmi jednoduchá. „Postupujte při ní podle pokynů výrobce nebo dodavatele vašeho větracího systému. Nezapomeňte také zkontrolovat funkčnost čidel vlhkosti a koncentrace CO2, na něž bývají tyto systémy obvykle napojeny,“ uvádí navíc energetický poradce Karel Murtinger.

Proveďte jarní úklid

Na jaře se také hodí provést velký úklid domu. V teplejším období se lépe umývají okna, optimistická nálada pak prospívá úvahám, co všechno vyhodit a co v domě ponechat. Zkuste letos něco nového a do jarního gruntování zapojte specializovanou úklidovou firmu. Za takový úklid sice něco zaplatíte, ale vše proběhne rychleji a bez vašeho velkého fyzického a psychického úsilí.