Dnes je 29. 03. 2024

Inspektoři letos zadrželi padělané šperky v hodnotě 29 milionů. Pravost ověří punc, certifikát nebo hmotnost

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Lis 1st, 2016
0 komentářů

Z Asie do České republiky každoročně dorazí množství padělaných šperků. Zatímco vloni celníci zadrželi falešné zboží v hodnotě 10,5 milionů korun, letos to bylo již 546 kusů vyčíslených na 29 milionů korun. Padělky pochází především z Číny, Thajska a Hongkongu. Kupujícím ztěžují situaci zejména internetové obchody, u nichž není na první pohled patrné, zda se jedná o originální zboží či nikoliv. Pravost šperků odborníci doporučují rozpoznat podle puncu, certifikátu či hmotnosti šperku.

Od začátku letošního roku eviduje česká celní správa celkem 65 případů možných falzifikátů. Celníci dohromady zadrželi 546 kusů hodinek a šperků, jako jsou náramky, náušnice, přívěsky na klíče nebo sponky do vlasů. Trend dovozu falešných šperků má přitom stoupající tendenci, loni celníci zaznamenali 59 případů v celkové hodnotě 10,5 milionů korun. „Více než polovina případů se týkala falzifikátů hodinek, u nichž se často jednalo o zásilky s počtem jednoho či dvou kusů. Oproti tomu šperky se častěji dovážejí v množství desítek až stovek kusů,” uvedla mluvčí Celní správy České republiky Martina Kaňková.

Šíření padělků podle odborníků nahrává rostoucí počet e-shopů, které práci inspektorům ztěžují. „Prodejci se snaží padělané zboží prodávat na neregistrovaných e-shopech, které pak musíme aktivně vyhledávat. Prohřešují se ale také tím, že nevydávají paragony nebo že na nich i na fakturách neuvádějí zákonné náležitosti. Objevili jsme ale také pár případů, kdy hmotnost šperků neodpovídala skutečnosti nebo že zboží obsahovalo toxické kadmium či alergenní nikl,” vysvětlil ředitel puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný. Podle něj inspektoři letos v obchodech a na internetu objevili 22 kusů padělků, kdy šperk nabízený jako drahý kov byl ve skutečnosti vyrobený pouze z běžného materiálu. Při předložení šperků obchodníky ke klasické puncovní kontrole na Puncovním úřadě, je množství zjištěných padělků ovšem mnohokrát vyšší. Tyto šperky se však na trh nedostanou.

Pravost šperků lze na první pohled ověřit například podle vyraženého puncu, který uvádí, že kov prošel státní kontrolou. Dalšími důležitými znaky jsou také například certifikáty nebo hmotnost samotného zboží. „U drahých kovů je potřeba vyžádat si originální certifikát, jehož číslo by mělo zaznít i na účtence. Za falešné je navíc považováno i zlato s méně než 10 karáty. Padělané hodinky pak mívají řádově nižší hmotnost a na zapínání obvykle chybí logo a sériové číslo,” vyjmenovala Irena Dubovská ze společnosti Presence, která nabízí široké portfolio šperků a hodinek.

Při podezření na nákup padělaného zboží, by se měli jedinci obracet na Policii ČR. „Věc budeme s největší pravděpodobností řešit jako podvod, případně jako trestné činy proti průmyslovým právům a proti autorskému právu. Poškozený má pak právo na náhradu škody,” uvádí policejní komisař David Schön. O vině a trestu pachatele rozhoduje příslušný soud, který mu může udělit pokutu či trest odnětí svobody až na osm let.