Dnes je 9. 12. 2022

iDoklad v roce 2018 překonal 200 tisíc registrací, uživatelé aplikace za dvanáct měsíců vystavili přes 3,6 milionu faktur

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 25th, 2019
0 komentářů

Fakturační aplikace iDoklad, kterou využívají rovněž podnikatelé na Slovensku, překonala v roce 2018 hranici 200 tisíc registrovaných uživatelů. Ti jejím prostřednictvím v uplynulých dvanácti měsících vystavili přes 3,6 milionu faktur. Fakturovalo se do více než 190 zemí, mezi exotickými destinacemi byl třeba i Madagaskar nebo Vánoční ostrov.

Fakturační aplikaci iDoklad, jejímž provozovatelem je společnost Solitea Česká republika, pravidelně využívají desítky tisíc podnikatelů a menších firem v Česku a na Slovensku. Její klientská základna přitom dlouhodobě neustále roste. „Na konci roku 2018 se tak podařilo překonat další historický milník, kterým bylo dvě stě tisíc registrací. Na Českou republiku z tohoto čísla připadá 80 procent, na Slovensko pak 20 procent,“ uvedl Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Solitea Česká republika, která fakturační systém iDoklad provozuje.

3,65 milionu vystavených faktur

Prostřednictvím aplikace vystavili v loňském roce její uživatelé celkem 3,65 milionu faktur. Nejvyšší částky, které živnostníci a menší podniky fakturovali, se pohybovaly kolem dvaceti milionů korun. „Co se splatnosti faktur a platební morálky týče, v České republice byla po splatnosti uhrazena asi jedna třetina faktur, na Slovensku pak kolem 38 procent. Ve více než polovině případů pozdní úhrady je nicméně dlužná částka zaplacena do týdne a skoro v 90 procentech pak do měsíce po splatnosti,“ popsal Tomáš Loukota.

Nejoblíbenější dnem na fakturování je pondělí

Podle dat aplikace iDoklad bylo v roce 2018 pro fakturování nejoblíbenějším dnem v týdnu pondělí. Z pracovních dnů následovaly středa, úterý, pátek a čtvrtek. Na šesté pozici pak zůstala neděle a nejméně faktur se vystavovalo v sobotu. Z hlediska dnů v měsíci se nejvíce faktur vystavovalo 31., potažmo 30. dne, následně pak také 1., 5. a 12. dne.

Přestože mezi klienty aplikace patří čeští a slovenští podnikatelé, jejich faktury často mířily do zahraničí. „Fakturovalo se do celkem 193 zemí. Zajímavé je, že na deváté pozici v počtu vystavených faktur za rok 2018 byl Nový Zéland,“ doplnil výkonný ředitel společnosti, že mezi exotickými destinacemi se objevily například Antarktida, Madagaskar, Vánoční ostrov, Republika Marshallovy ostrovy či Mikronésie.