Dnes je 25. 04. 2024

I letos jsou nejoblíbenější tematické týdenní tábory. Rodiče ale chtějí mít větší přehled o programu svých dětí

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 1st, 2016
0 komentářů

Zájem o letní dětské tábory je v České republice i v letošním roce obrovský. Oblíbené jsou především tematické tábory a pobyty spojené se zvířaty. Rodiče stejně jako loni nejčastěji posílají své děti na týdenní pobyty. Mění se ale způsob komunikace mezi rodinnými příslušníky. Už i pětileté děti vlastní mobilní telefony, rodiče tak často chtějí mít přehled o jejich každodenních aktivitách. Některé tábory se tomu přizpůsobují, jiné i nadále mobilní telefony zakazují.

Česko je počtem uspořádaných letních táborů v Evropě unikátní. Loni se dle údajů Ministerstva zdravotnictví uskutečnilo 2 430 běhů organizovaných pobytů dětí ve věku do 15 let, které trvaly déle než 5 dnů. Zúčastnilo se jich přes 156 tisíc dětí, další tisíce dětí pak využily tábory příměstské. Stejně vysoký zájem o letní tábory se očekává také letos. Rodiče i tento rok nejčastěji posílají děti na týdenní pobyty.

I letní tábory se řídí aktuálními trendy. Oblíbené jsou tak tematické tábory inspirované počítačovými hrami nebo pohádkami. Dlouhodobě populární jsou ale i tábory se zvířaty. „Největší zájem je u nás tradičně o tábory spojené s koňmi, kde si děti mohou vyzkoušet každodenní péči o zvíře i samotnou jízdu. Populární jsou ale též dobrodružné tematické tábory, letos poprvé proto pořádáme tábor s Indiánem Jonesem,“ řekla Eva Černá, generální manažerka přírodního zábavního parku Šikland. Dětské tábory jsou oblíbené především u žáků základních škol, pro které znamenají příjemné zpestření každodenní rutiny. „Tábory jsou pro děti skvělou příležitostí k socializaci s vrstevníky v jiném prostředí, než je škola. Zároveň je učí samostatnosti a řádu, ale i spolupráci a toleranci,“ vysvětlila školní psycholožka Veronika Pořízková.

Zatímco zájem o dětské letní pobyty se během let příliš nezměnil, způsob komunikace mezi dětmi a rodiči se proměnil výrazně. Organizátoři táborů pozorují větší nároky rodičů na pravidelnou kontrolu dětí, všímají si také toho, že stále více dětí vlastní mobilní telefon. To potvrzuje i výzkum společnosti NMS Market Research pro Sazkamobil. Vyplývá z něj, že 71 % dětí dostane první mobilní telefon ve věku 6 až 10 let, přibývá ale i mladších uživatelů. Dle výzkumu až 13 % dětí do pěti let již má vlastní telefon a umí s ním zacházet. Specialisté na nová média však upozorňují na to, že takto malé děti využívají telefon především ke kontaktu s rodiči nebo hraní her. O sociální sítě projevují zájem až děti starší deseti let.

Přestože odborníci připouštějí, že kontrola dětí je díky mobilním telefonům snazší, během tábora doporučují dozor omezit. „Rodiče by si měli uvědomit, že tábory nabízejí jedinečnou možnost zábavy a odreagování, a to často cíleně bez zapojení technologií, které děti jinak využívají téměř každý den v roce. Je proto dobré si dopředu vyjasnit s vedoucími tábora, jaká jsou pravidla ohledně komunikace, a případně najít určitý kompromis, který bude vyhovovat rodičům, ale současně nenaruší běh a cíle tábora,“ uvedla Hana Macháčková z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny při FSS. Většina táborů se tak dle odborníků stále řídí striktními pravidly komunikace, některé z nich se ale trendu podřizují. „Respektujeme to, že doby, kdy dítě dostalo jednou za tři týdny pohlednici, jsou pryč. Rodičům se proto snažíme vyjít vstříc a každý den sdílíme zážitky a fotografie dětí na našem online deníčku,“ dodala Eva Černá z přírodního zábavního parku Šikland.