Dnes je 24. 02. 2024

Hlídejte své zdraví v době covidové: Pomůže vám pulzní oxymetr i obyčejná váha

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Dub 8th, 2021
0 komentářů

V době covidové se vyplatí přidat do domácí lékárničky nejen bezkontaktní teploměr a paralen, ale i pulzní oxymetr – zařízení, které snadno a rychle změří, kolik máte v krvi kyslíku. Při onemocnění covidem se totiž může stát, že vám kyslíku v krvi náhle ubude, což je nebezpečné. Pravidelné měření oxymetrem vás na to včas upozorní, abyste si mohli zavolat pomoc. O své zdraví však v době pandemie pečujte komplexně, a to například i udržováním optimální tělesné váhy. Vyhnete se tak riziku těžkého průběhu covidu, ale také řadě dalších zdravotních obtíží.

S nástupem pandemie covidu-19 do domácích lékárniček kvapem přibyly bezkontaktní teploměry, vhodné volně dostupné léky pomáhající tlumit příznaky onemocnění nebo balení roušek či respirátorů. Mnozí odborníci doporučují pořídit si do domácnosti i takzvaný pulzní oxymetr. Drobný přístroj jednoduše a neinvazivně měří saturaci krve kyslíkem. Jak ale souvisí s koronavirem? Právě u pacientů s covidem-19 upozorňují na riziko výskytu takzvané tiché hypoxie, kdy dochází k rychlému a prudkému poklesu saturace krve kyslíkem, aniž by se hned zpočátku projevovaly varovné signály, jako je dušnost, zmatenost, pocení, závratě, modrání či ztráta vědomí. Člověk se tedy cítí relativně v pořádku, avšak jeho organismu se nedostává dostatečného množství kyslíku a může dojít k poškození orgánů.

„Použití pulzního oxymetru je velmi snadné. Drobné zařízení se nasadí na špičku prstu a pomocí pulzu v prstu a světelných paprsků změří nasycení hemoglobinu kyslíkem a váš srdeční rytmus. Žádné jehly, žádný tlak, žádná bolest. Výsledky pak ihned uvidíte na barevném displeji,“ popisuje Petra Skácelová, produktová manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí řadu moderních produktů pro péči o zdraví.

Oxymetr pomáhá i astmatikům či lidem s nemocným srdcem

Právě kvůli výskytu tiché hypoxie lékaři a záchranáři doporučují měření pulzním oxymetrem ideálně všem pacientům s covidem, kteří se léčí doma, byť i s mírným průběhem. Měření trvá jen chviličku, nebolí a může pomoci včas předejít vážným zdravotním problémům. Měření je vhodné provádět třikrát denně a hodnoty zapisovat. U zdravých lidí by se hodnota naměřená oxymetrem měla pohybovat v rozmezí 95 až 100 %, u seniorů se za normální považuje i 93 %. Pokud hodnoty klesnou pod hranici 90 %, měl by člověk kontaktovat záchrannou službu, nebo se alespoň ihned poradit se svým lékařem.

Kontrola nasycení krve kyslíkem je vedle covidových pacientů důležitá i pro astmatiky, lidi s obstrukční plicní chorobou či srdečními onemocněními a vhodná je i pro horolezce nebo letecký personál, které ohrožuje takzvaná výšková nemoc.

Hlídejte si i tělesnou váhu

Pandemie covidu-19 přinesla zátěž na lidské zdraví i v obecnější rovině. Podle průzkumu neziskové organizace Kaiser Family Foundation zhruba 40 % dospělých zažívá během pandemie stavy úzkosti a deprese, 36 % má problémy se spánkem a u 12 % se zhoršily jejich chronické potíže. Lidé nejen kvůli snížené fyzické aktivitě, ale právě i vzhledem k náporu na psychiku, také poměrně výrazně tloustnou. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos u příležitosti konference Rok s covid-19 přiznalo 31 % Čechů, že za poslední rok přibrali, a to průměrně o 6 kilogramů.

Lidé s nadváhou přitom představují rizikovější skupinu právě s ohledem na onemocnění covid-19, které u nich mívá těžší průběh. Vedle toho však nadváha a obezita způsobují širokou plejádu dalších zdravotních komplikací. „Vyšší váha zatěžuje klouby a celkově pohybový systém, narušuje hormonální rovnováhu, způsobuje vysoký krevní tlak a další srdečně-cévní obtíže, problémy s ledvinami, trávicí soustavou nebo dýcháním,“ uvádí celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec.

Dvě pandemie

Nadváha zvyšuje mimo jiné také riziko propuknutí cukrovky 2. typu, kterou mnozí odborníci považují za jednu z největších pandemií moderní doby. Nebezpečná je přitom aktuálně právě kombinace cukrovky a covidu-19. Cukrovka totiž oslabuje ty orgány, na něž covid nejčastěji cílí, tedy srdce, plíce a ledviny. Svou roli může hrát i vysoká hladina glukózy a lipidů v těle – v prostředí s vysokou hladinou cukru v krvi se viru lépe daří.

Jakožto ohrožená skupina by se tak lidé s cukrovkou aktuálně měli o své zdraví ještě více starat. Vysoká glykémie oslabuje imunitu, tu lze ale naopak posílit správnou životosprávou, fyzickou aktivitou i snahou snížit stresovou zátěž a zklidnit psychiku. Diabetici by se zároveň měli snažit držet hladinu cukru v krvi v optimálních hodnotách. Pomůže jim k tomu vhodná strava, ale třeba i pravidelná kontrola stavu glykémie pomocdomácího glukometru.

Chraňte své zdraví (nejen) v době covidu

Pulzní oxymetr Beurer PO 35

Pulzní oxymetr Beurer PO 35 jednoduše, spolehlivě a neinvazivně měří saturaci kyslíku v krvi v arteriální části krevního řečiště a uvádí i srdeční (tepovou) frekvenci. Má snadno čitelný barevný displej s automatickou orientací (vertikální a horizontální formát). Německá kvalita s prodlouženou zárukou 5 let. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 499 Kč

Odkaz na produkt zde.

Bezkontaktní infračervený teploměr

Bezkontaktní teploměr s infračerveným senzorem patří mezi nejmodernější a dokonale přesné teploměry. Pracuje ve dvou režimech měření. Standardní režim měří teplotu v rozpětí 25–100 °C, druhý režim slouží pro měření s vysokou přesností v rozmezí 34–42,9 °C. Naměřenou hodnotu zobrazuje s přesností 0,1 °C na přehledném podsvíceném LCD displeji Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 599 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

Osobní diagnostická váha Beurer BF720

Dobrým pomocníkem v udržování optimální tělesné hmotnosti je skvělý přehled o své váze, metabolismu a dalších faktorech. Diagnostická váha osvědčené německé značky Beurer během chvilky provede analýzu celého vašeho těla pomocí inteligentních senzorů. Sledovat můžete svou tělesnou hmotnost, podíl svaloviny, vodu v těle, hmotnost kostí, aktivní a bazální metabolismus a BMI. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 399 Kč

Odkaz na produkt zde.

Glukometr

Glukometr rychle a přesně změří hladinu cukru ve vaší krvi ze vzorku kapilární krve. Pro optimální kontrolu můžete naměřené hodnoty uložit (480 položek) a zobrazit jejich průměr. Přístroj lze připojit přes USB k počítači a měření dále zpracovávat v předinstalovaném programu. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 1 299 Kč

Odkaz na produkt zde.