Dnes je 25. 07. 2024

Máte rádi film a zajímá Vás vše okolo natáčení? Zkuste natočit svůj film s Free Cinema.

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 10th, 2017
0 komentářů
Film a vše okolo natáčení, scénářů a techniky: Natočte svůj film s Free Cinema

Heslo organizace Free Cinema nejlépe vystihuje smysl a cíle jejích kurzů: „Milujeme film a chceme se o naše nadšení podělit se širokou veřejností – s dětmi, studenty, filmovými profesionály i amatéry, organizátory festivalů, kinaři a divadelníky!

Free Cinema se totiž jako jediná v celé republice snaží předat filmové vzdělání nejen profesionálům, ale také široké veřejnosti. Umí rozpoznat talent a pracovat s ním, umí nakopnout ke kreativitě a tvorbě děti i dospělé. Výstupem jsou unikátní krátké filmy, které pravidelně obsazují přední příčky filmových soutěží. Jestli vás ale zajímá filmová historie, chcete se dozvědět, jak vnímat filmy současnosti v kontextu filmových dějin, nebo se chcete naučit správně fotografovat či animovat, i pro Vás má Free Cinema na výběr.

Co je Free Cinema?

V roce 2012 vznikla vzdělávací a talentová platforma Free Cinema. Tvoří ji skupina filmařů a pedagogů filmových oborů. Společně vymýšlí projekty na pomezí filmové výchovy a práce s publikem. Snaží se vzdělávat a kultivovat diváky, vést děti k filmu a k porozumění tomuto komplexnímu médiu, zároveň pomáhat talentovaným amatérům s filmovou tvorbou. Kdokoli tak může poznat filmové umění ve všech jeho podobách

Jaké kurzy můžete navštívit?

Filmovým nadšencům nabízí Free Cinema celoroční kurz Jak vidět film?, který zasvěcuje účastníky do filmové historie, přináší analýzy filmů a rozbory rozličných filmových směrů a přístupů.

Kurz probíhá od 26.9. 2017 do 30.1. 2018 každé liché úterý od 15.30 do 17.00 v Kasárnách Karlín. Cena kurzu: 80 Kč jednotlivě, celý semestr: 500 Kč studenti/1.000 Kč dospělí

Kurz Jak stvořit film? je naopak věnován filmové praxi a všemu, co s ní souvisí. Studenti si zde projdou všemi fázemi přípravy filmu – od  námětu až po samotnou realizaci. Oba kurzy jsou vedeny filmovými odborníky z řad pedagogů a absolventů FAMU a filmových studií na FF UK.

Vize do budoucna: Kolik dimenzí mohou filmy nabídnout?
Pro rekvalifikační kurz se nejčastěji rozhodují lidé okolo 40 let. Firmy však často upřednostňují praxi před vzděláním

Kurz probíhá od 19.9. 2017 do 23.1. 2018 každé sudé úterý od 15.30 do 17.00 v prostorách FAMU. Cena kurzu: 1.500 studenti/3.000 dospělí

Nově vznikl distribuční a produkční label Free Cinema Films, který pomáhá s distribucí filmů vzniklých v rámci kurzu Jak stvořit film?. Zároveň podporuje nadějné autory v jejich další tvorbě a pomáhá jim s realizací projektů.

Pedagogům nabízí Free Cinema jedinečnou příležitost přivést studenty ke vzdělání trochu jiným způsobem. Jejich žáci se mohou v rámci workshopů či projektových dnů seznámit s různými aspekty kinematografie a sami si vyzkoušet některé její principy a technologie. Projektové dny jsou buď historicky, nebo tematicky profilované a mají spíše teoretický ráz, jsou doplněné projekcemi a výkladem. Workshopy se zaměřují na praktické aktivity, mezi něž patří různé techniky animace, práce s filmovým materiálem či s filmovými vynálezy.

Free Cinema nabízí program pro každého, koho zajímá film a kdo by chtěl prozkoumat jeho vznik, historii a bezbřehé možnosti.

Podzimní program Free Cinema

  • 5. září 2017 – premiéra absolventských snímků z filmového kurzu v Kasárnách Karlín
  • 10. září 2017Divadlo Činema na festivalu Vyšehrátky 2017 – filmový workshop Lunapark filmových vynálezů a filmově-divadelní představení Fenomén Dismas
  • 19. září 2017 – začátek prvního semestru praktického filmového kurzu Jak stvořit film? a teoretického kurzu Jak vidět film?
  • 28. září – 1. října 2017 – filmové přednášky pro studenty na festivalu Focus Fest v Semilech
  • 4. – 9. listopadu 2017 – animační workshopy a představení Divadla Činema na festivalu Junior Fest v několika městech Plzeňského kraje
  • 15. – 19. listopadu 2017 – animační workshopy a představení Divadla Činema na festivalu Animánie v Plzni
  • 7. – 10. prosince 2017 – animační workshopy a představení Divadla Činema na Přehlídce animovaného filmu v Olomouci.