Dnes je 20. 07. 2024

Finalisté nové řady MasterChef Česko pomáhají autistům v kampani na Hithit vybudovat důstojné bydlení

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Lis 5th, 2020
0 komentářů

Vařím pro dobrou věc. Takový je název kampaně na crowdfundingové platformě Hithit, která má za cíl pomoci dospělým lidem s poruchou autistického spektra k důstojnému a bezpečnému bydlení. Do projektu se zapojila i šestice finalistů letošního ročníku MasterChef Česko. Přispěvatelé tak vedle dobrého pocitu mohou mimo jiné získat videorecepty od nejlepších tuzemských amatérských kuchařů či trička s jejich podpisy.

Na vybudování důstojného bydlení pro šestici dnes již dospělých lidí s poruchou autistického spektra (PAS) už od roku 2011 pracuje nezisková organizace Tady to mám rád, z.s. „Věříme, že každý člověk má právo na důstojný a plnohodnotný život dle svých individuálních schopností. Mít jakýkoliv hendikep by nám v tom nemělo bránit a přesto, že dle statistik každé 100. narozené dítě trpí autismem, existují například v Jihomoravském kraji pouze dvě pobytová zařízení, která jsou doživotně obsazena,“ říká Jana Hubová, zakladatelka organizace.

Projekt Vařím pro dobrou věc na platformě Hithit má pomoci nový domov, který autisti najdou v malé obci na Brněnsku, vybavit. K prvnímu milníku, plně zařízené kuchyni, již lidé z cílové částky 390 tisíc korun přispěli bezmála dvěma třetinami. Pokud se podaří vybrat 600 tisíc, přibude ke kuchyni i sociální zařízení a prádelna. Částka nad 800 tisíc korun budoucím obyvatelům domu pomůže doslova zajistit střechu nad hlavou.

Stejně jako první milník – nová kuchyně – i celý crowdfundingový projekt souvisí s jídlem. „Jídlo je to, co nás všechny spojuje. Vedle řady dalších lidí se nám pro něj podařilo nadchnout také šestici finalistů letošního ročníku kulinářské soutěže MasterChef Česko – Evi Tomečkovou, Kamilu Švarcovou, Pepu Nemravu, Zdeňka “Dědka” Rajniše, Páju Švece a Vaška Štursu. Ti se vedle samotných budoucích obyvatel domu stali tváří naší kampaně,“ popisuje Martina Lintnerová, která projekt na Hithitu vymyslela a realizuje.

Od půlky října tak organizátoři sbírky natáčeli v brněnské Tržnici s nejlepšími amatérskými kuchaři Česka jejich originální recepty. „Připravili jsme společně food festival, který bylo ale nutné vzhledem k aktuální situaci odložit na příští rok. Díky projektu na Hithit jsme jej tak prozatím mohli přenést přímo k lidem domů,“ dodává Martina Lintnerová. Videorecepty, stejně jako kuchařka, podepsaná trička, pivní kurz, který pořádá Vašek Štursa, a mnoho dalšího jsou součástí odměn pro přispěvatele.

Projekt Vařím pro dobrou věc ukázal, že účastníci MasterChef Česko vedle talentu k vaření sdílejí i chuť pomáhat druhým. K účasti je organizátorka nemusela vůbec přemlouvat. Například Pepa Nemrava, který to v kulinářské soutěže dotáhl až na páté místo, se do pomoci lidem s PAS sám vrhnul už v Jižních Čechách, kde žije.

„Mezi mé přátele patří rodina, kde má poruchu autistického spektra patnáctiletá dcera. Začal jsem se o autistech dozvídat více a společně s Viki Hrazdílkovou jsme pro českobudějovické Autis Centrum připravili charitativní kalendář. Když za mnou pak přišel Vašek s tímto projektem, řekl jsem, že pomůžu za jakýchkoliv podmínek,“ popisuje Pepa Nemrava a tím, že v pomoci lidem s PAS bude pokračovat i nadále. Ve zmíněném Autis Centru by s jeho přispěním měla vzniknout kavárna a kuchyně, v níž by chtěl pro mladé autisty pořádat kurzy vaření.

Podobně neváhal ani Vašek Štursa, který už v soutěži příjemně překvapil porotce tím, že sám odjel do Tibetu učit malé děti. „Poprvé jsem potkal dospělého s PAS na střední škole. Toto setkání ve mně zanechalo velmi silnou vzpomínku. Když jsem pak byl osloven podílet se na projektu, neváhal jsem. Chci dát všem vědět, že nesmíme jen zavírat oči. Jednoho krásného dne se mi možná také narodí dítě s poruchou autistického spektra a já budu rád, když bude existovat místo, kde se bude moci zapojit do alespoň trochu normálního života s důstojným bydlením a pocitem bezpečí,“ říká Vašek Štursa.

Kampaň na platformě Hithit poběží do konce listopadu. Podívat se na detaily projektu, odměny pro přispěvatele a aktuálně vybranou částku mohou lidé prostřednictvím tohoto odkazu.