Dnes je 30. 01. 2023

Facebook denně přiláká přes miliardu uživatelů. Sociální sítě ale přinášejí rizika

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 18th, 2016
0 komentářů

Obliba sociálních sítí stále roste. Dle posledního výzkumu společnosti PewResearch Center využívá sociální média 90 % lidí ve věku od 18 do 29 let, výrazný nárůst ale pozorujeme i u starších uživatelů. Na sociálních sítích jsou až tři čtvrtiny lidí ve věku 30 až 49 let. Též osoby starší 65 let našly v nových médiích zalíbení, sociální sítě aktivně využívají v 35 % případů. Odborníci ale varují, že nadměrné užívání sociálních sítí může být nežádoucí. Vést může k odtržení od reality i závislosti. V následujícím článku vám proto přinášíme zajímavé informace o sociálních sítích i tipy, jak jim zcela nepodlehnout.

Nejpopulárnější sociální sítí je dlouhodobě Facebook. Dle statistik zveřejněných společností Zephoria navštíví Facebook denně 1,13 miliardy aktivních uživatelů, což je o 15 % více než v loňském roce. Uživatelé přitom každou minutu vloží na Facebook 510 komentářů, napíšou téměř 300 tisíc statusů a nahrají více než 130 tisíc fotografií. Na oblibě získávají také další aplikace. Populární je například i Instagram s půl miliardou aktivních uživatelů za měsíc nebo Tumblr. Počet aktivních uživatelů sociálních sítí se navíc bude dle odborníků s rozvojem mobilních aplikací stále zvyšovat.

Jasně daná pravidla vám pomohou udržet si odstup

Čas, který denně strávíme na Facebooku, se podle statistik zveřejněných společností Zephoria pohybuje v průměru okolo 20 minut. Právě rychlé přibývání obsahu a nutnost okamžité reakce však dle odborníků často vede k závislosti. „Lidé jsou zvědaví, mají strach, aby jim něco neuteklo. Většina z nás tak už zapomněla na to, že mobil je pomocník a ne vládce a určovatel toho, co mám dělat. Pořád jsme proto online a kontrolujeme, co se na sociálních sítích děje. Riziko je, že člověk pak zapomíná žít sám pro sebe, se sebou a žije v podstatě zahalen do určité virtuální reality,“ vysvětluje osobní kouč Aleš Kalina.

K tomu abyste nekontrolovatelnému užívání sociálních sítí unikli, potřebujete především pevnou vůli. V případě, že ji nemáte, si pak určete striktní pravidla. U dětí lze určit, kdy a za jakých podmínek je přístup na Facebook povolen, při používání mobilu u stolu lze například zavést drobné pokuty, které dítě pro příště poučí. Dospělí si zase mohou pravidelně psát, kolik času denně na sociálních sítích ztratí. Možná vás při konečném součtu překvapí, kolik zajímavých věcí byste místo brouzdání po internetu mohli stihnout.

Sociální sítě vám život nenahradí

Komunikace přes sociální sítě je dle odborníků snadnější. „Komunikaci na internetu si řídíte sami, Facebook navíc nabízí tolik možností, že zde každý, pokud nebude vyvolávat konflikty, může být v navazování komunikace úspěšný. To je rozdíl oproti reálnému světu,“ říká Aleš Kalina. Právě střet s realitou poté pro uživatele často znamená problém. „Pokud člověk nemá svůj reálný život hezký a pevný a utváří si ho prostřednictvím Facebooku, bude střet s realitou vždycky problémový. Sociální sítě tak mohou být příjemným doplněním komunikace s lidmi, ale nikdy by neměly nahradit komunikaci tváří v tvář,“ uzavírá Kalina.

Pozor na falešné profily i obsah příspěvků

Celosvětová komunikační síť s sebou nese i některá další rizika. Dle statistik je až 83 milionů facebookových profilů falešných. V žádném případě tak nepodávejte osobní údaje, adresu nebo fotografie lidem, které neznáte. V případě, že se scházíte s někým, koho znáte pouze ze sociálních sítí, pak volte místo s velkou koncentrací lidí. Rovněž u vkládání příspěvků se vyplatí obezřetnost. Status o tom, že odjíždíte na dovolenou nebo fotografie majetku mohou být lákadlem pro zloděje, příliš vyzývavé fotky zase mohou zaujmout nejrůznější internetové stalkery.