Dveře chladíren a mrazíren – hliník ustupuje nerezu
Pro chladírny a mrazírny platí řada přísných pravidel. Od těch, která definují podmínky konstrukčního řešení tepelné izolace přes specifickou teplotu odpovídající uskladněnému zboží až po odolnost proti korozi. Ta se netýká jen povrchu stěn či regálů a dalšího vybavení, ale například také dveří. I to je důvod proč výrobci přecházejí od dříve oblíbených dveří s hliníkovým rámem na celonerezové, které korozi odolají lépe.
Chladírenské a mrazírenské boxy či místnosti jsou často srdcem celé společnosti. V případě potravinářské výroby – v mlékárenských provozech či u zpracovatelů masa – to platí dvojnásob. Proto je důležité, aby tyto prostory dosahovaly co nejvyšší kvality a vyhovovaly všem přísným hygienickým normám.
U provozů, kde práce s potravinami probíhá přímo v boxu či chladírenské nebo mrazírenské místnosti, to znamená, že je potřeba, aby byl povrch jejich stěn omyvatelný alespoň do výše uskladnění zboží. Omyvatelné a dezinfikovatelné by však měly být i ostatní povrchy, tedy též podlahy a stropy, dále pak regály, chladicí jednotky, výparníky a další. Použité materiály by měly navíc být odolné proti korozi.
„Pozornost se v tomto ohledu v poslední době přesunula i na samotné dveře do místnosti nebo boxu. Dříve bylo časté použití dveří s hliníkovým rámem v kombinaci s nerezovým plechem. V případě poškození v místě spoje však u tohoto typu hrozí, že začnou korodovat. To je, zvlášť u potravinářských provozů, z hlediska hygieny velké riziko. Vhodnější jsou proto pro tento druh provozů celonerezové dveře,“ vysvětluje Petr Píša, technický ředitel společnosti Frigomont, která se na chladicí techniku specializuje.
Jádro celonerezových dveří obsahuje polyuretanovou pěnu (PUR), jež zajišťuje správnou těsnost dveří a snižuje tak energetickou náročnost provozu. Dveře v celonerezovém provedení lze podle Petra Píši používat jak v chladírenství, tak po vybavení těsněním a topným kabelem též v mrazírenských provozech.