Dnes je 3. 10. 2022

Držitelé ekologických oskarů mění Českou republiku, o české nápady je zájem i ve světě

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 11th, 2016
0 komentářů

V České republice vznikají každý rok projekty a vynálezy, které významně mění životní prostředí nejen v naší zemi, ale i ve světě. Nejlepší české inovátory nebo kutily ocení každoročně energetická společnost E.ON Ekologickým oskarem. Držitelé této prestižní ceny v oblasti úspory energií a ochrany životního prostředí mají možnost reprezentovat Českou republiku v celosvětovém finále ekologické soutěže, a především seznámit veřejnost se svými prospěšnými aktivitami. Ekologičtí oskaři už podpořili celorepublikové úklidy odpadků, výstavbu čističky vody pomocí větrného čerpadla v Africe nebo vzdělávání desetitisíců dětí v ochraně životního prostředí.

Čeští „ekoškoláci“ spolupracují s NASA

Vzdělávací centrum TEREZA začínalo pasením zvířat. Dnes ekologicky vzdělává více než 94 tisíc dětí. Aktivitu mnoha pedagogů a dobrovolníků ocenila odborná porota vítězstvím v E.ON Energy Globe Award ČR 2015. Vítězství ve finále soutěže je pro nás dobrou zprávou. Potvrzuje se, že naše vize – vzdělávat děti, aby vytvářely společnost přátelskou k přírodě – je pro lidi smysluplná,“ říká Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra TEREZA.

Sdružení koordinuje v Česku mezinárodně uznávané projekty, které jsou jedinečné tím, že vzdělávají děti zkušenostmi a řešením reálných situací. „V programu Ekoškoly děti procházejí svoji školu a její okolí a společně s učiteli a rodiči plánují a realizují změny, které snižují dopad školy na životní prostředí a dělají z ní přírodě bližší místo k životu,“ vysvětluje Daniš. Aktuálně se na projektech podílí více než 730 základních a středních škol. Některé pak díky centru TEREZA přímo spolupracují s NASA. V programu GLOBE sbírají žáci data o životním prostředí v okolí školy a zadávají je do společné databáze amerického úřadu pro letectví a vesmír. Vědci z NASA je pak využívají pro své projekty a ověřování různých hypotéz.

Až 100 tisíc dobrovolníků letos uklidí Česko

Organizované úklidy, při kterých lidé aktivně bojují proti černým skládkám a nepořádku v okolí, si vysloužily ekologického oskara v roce 2014. Iniciativa začala jako webová stránka zmapujto.cz, kde mohli lidé značit místa s černými skládkami. Následně začalo organizování dobrovolného úklidu takto zmapovaných míst. Prvního ročníku uklízecí akce se zúčastnilo 6 200 lidí. „Zisk ekologického oskara nám pomohl celou akci zpropagovat. Především se nás ujal samotný organizátor soutěže, společnost E.ON, díky jehož finančnímu příspěvku jsme mohli druhý ročník úklidovky posunout kvalitativně i kvantitativně na jinou úroveň. A více než 30 tisíc účastníků druhého ročníku je toho jednoznačným důkazem,“ vysvětluje Radek Janoušek, hlavní organizátor akce.

V loňském roce se zapojilo více než 30 tisíc lidí a každý dobrovolník nasbíral 33 kilogramů odpadu. Na počátku letošního roku se česká uklízecí akce spojila s projektem Ukliďme svět. Od letošní akce pod společným názvem „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“ si organizátoři slibují zapojení až sta tisíc dobrovolníků.

Zapojit se mohou veřejnost, firmy, obce i města. Cílem iniciativy je předcházet tvorbě černých skládek a nepořádku obecně. „Nechali jsme se projektem Ukliďme Česko inspirovat a letos již potřetí pořádáme dobrovolnickou akci pro naše zaměstnance s názvem ‚E.ON uklízí Česko‘,“ říká Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.

České větrné čerpadlo čistí vodu v Africe

Ekologického oskara v kategorii Kutil získal loni projekt unikátního zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie. Větrné čerpadlo Pavola Floriše se uplatní především v místech, kde chybí elektřina. Slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny z hloubky až 50 m. „Následně po odčerpání odstraní dezinfekční prostředek z vody 99,9 % bakterií a virů. Pokud se totiž kontaminovaná tekutina nevyčistí, může způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce,“ vysvětluje Pavol Floriš.

Technologii vyrábí Pavol Floriš vlastnoručně. Zařízení je bezúdržbové, mobilní a nevyžaduje pro svůj chod další zdroje energie. V současné době je mimo Evropu v provozu 18 větrných čerpadel, 15 v Mongolsku a 3 v Ghaně. Technologie zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a v zemědělských oblastech bez přívodu elektřiny. V České republice nachází přístroj využití především v zemědělství při čerpání vody do napajedel pro dobytek nebo v závlahovém systému.

Odpadní energie z vinařství zdrojem energie pro provoz hotelu

Letos poprvé postoupil do světového finále soutěže ekologických oskarů Energy Globe Award český zástupce. Projekt Jiřího Mariana byl v roce 2013 oceněn jako nejlepší v kategorii Firma v českém kole soutěže. Majitel Hotelu a vinařství Galant v Mikulově na jižní Moravě dokázal díky unikátnímu ekologickému řešení významně snížit provozní náklady. „Tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože je Hotel a vinařství Galant rozsáhlým objektem, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale i k provozu wellness,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová.

S přestavbou objektu na ekologicky šetrný provoz začal Jiří Marian před šesti lety. „Přebytky tepla, které vznikají při kvašení vína, se využívají k ohřevu teplé vody a též energie odpadní vody z hotelového a wellness provozu je tepelnými čerpadly odebrána a znovu použita. Odpadní voda je využita ke splachování na toaletách, dešťová voda se používá v automatickém zavlažovacím systému či k chovu ryb v zásobní nádrži,“ popisuje fungování svého objektu Jiří Marian.