Dnes je 2. 10. 2023

Dopřejte pleti v zimě něco extra: Pomůže sauna, solný peeling i výživná másla

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Pro 22nd, 2017
0 komentářů
Dopřejte pleti v zimě něco extra: Pomůže sauna, solný peeling i výživná másla

Zimní období je pro pleť obzvláště náročné. Čelit musí mrazivým teplotám, větru, ostrému horskému slunci, a především obrovským změnám teplot při přechodu z vytopené místnosti do venkovní zimy. Péči o pleť jakéhokoliv tipu proto není radno podceňovat. Jak dopřát pokožce kromě standardní denní péče něco navíc? Prospět jí může návštěva sauny, solný peeling i maska z vajec. V následujícím článku vám přinášíme netradiční tipy, jak v zimě podpořit zdravý vzhled pokožky.

Pravidelné saunování pleť vyčistí a zocelí

Ideálním způsobem, jak vaši pokožku připravit na časté střídání teplot, je pravidelné saunování. Pleť si díky němu zvykne na extrémní podmínky a na změny teplot nebude reagovat přecitlivěle. Obzvláště v zimním období je pak saunování pro pokožku velmi prospěšné. Pobyt ve vyhřáté sauně totiž pomáhá k jejímu lepšímu prokrvení. Póry se díky teplu rozšiřují a pleť vylučuje všechny škodlivé látky a nečistoty. Vlivem následného zchlazení se vyčištěné póry zase uzavírají. „Saunování je vhodné i pro jedince s problematickou pletí, pobyt v horku totiž napomáhá odstranění odumřelé kůže a podporuje obnovu lymfatických cest. Aby byl účinek saunování maximální, nedoporučujeme po jejím opuštění používat žádná mýdla ani kosmetiku. Pleť je totiž po návštěvě sauny krásně hebká a pružná,“ komentuje účinky saunování Blanka Marková z Aqualandu Moravia, kde jsou návštěvníkům k dispozici sauny různých typů a teplot. Pro maximalizaci pozitivních účinků je pak možné využít v sauně medový peeling, jenž působí antibakteriálně a výborně přispěje k detoxikaci a vyhlazení kůže.

Zázračné účinky vajec

Pokud chcete vašemu obličeji dopřát v zimě něco navíc, nemusíte chodit daleko. Hotový zázrak totiž naleznete i v lednici. Například vajíčka jsou skvělým zdrojem bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Obzvláště komplex vitamínů B, který vejce kromě jiných obsahují, vaše pleť ocení. Maska z vaječného bílku tak skvěle stahuje póry a vypíná pokožku, bojuje proti akné i vráskám. Vaječné žloutky zase pleť hydratují a vyhlazují.

Tip navíc: Jak na vaječnou pleťovou masku?

Variant na vaječné masky existuje celá řada. Nejméně práce budete mít, pokud oddělíte žloutek od bílku a postupně využijete obě části vejce. V první fázi ušlehejte z bílku sníh, ten nanášejte na obličej a vždy překryjte papírovým ubrouskem. Vše nechte zaschnout a působit asi půl hodiny. Ubrousky následně opatrně sejměte z obličeje a opláchněte zbytky masky houbičkou namočenou v teplé vodě. Žloutek poté pouze jemně rozšlehejte vidličkou, naneste rovnoměrně na obličej a počkejte 10 minut, vše pak opět důkladně opláchněte studenou vodou.

Sůl – levná a účinná hydratace pokožky

Sůl nad zlato? To platí v případě péče o pleť dvojnásob. Sůl je totiž skvělá pro detoxikaci a čištění kůže i pro zlepšení její obranyschopnosti. Díky svým čisticím a hojivým účinkům navíc pozitivně působí při nejrůznějších kožních problémech, mezi něž patří lupénka, akné nebo dermatitida. Solné koupele jsou tak to nejlepší, co pro pleť můžete v zimě udělat. Sůl totiž v kůži váže vodu, čímž ji hydratuje, postará se navíc o odstranění odumřelé svrchní vrstvy, pleť tak po koupeli zůstane krásně hladká. „Velmi prospěšný je také solný peeling, který lze pro větší efekt aplikovat například ve sprše nebo sauně. Peeling poslouží nejen k ozdravení kůže, ale též k celkové podpoře obranyschopnosti organismu. Ozdravně ovšem působí třeba i návštěva solné lázně,“ dodává Blanka Marková z Aqualandu Moravia.

Jak vybrat kosmetický dárek? Podle typu pleti, složení přípravků i aktuálních trendů
Tři mýty v péči o pleť, se kterými skoncujte jednou provždy

Tip navíc: Vyrobte si solný peeling doma

Blahodárný solný peeling si můžete připravit jednoduše i doma. Využít při tom lze obyčejnou kuchyňskou sůl, mořskou sůl nebo variantu s přídavkem jódu. Hrubost soli si zvolte dle svých preferencí, různě hrubá zrnka případně můžete promíchat. K soli je ideální přidat voňavé koření, bylinky, jehličí, sušené květy nebo třeba kávu či strouhanou citrusovou kůru. Na obarvení a ovonění peelingu pak můžete přidat libovolný esenciální olej nebo šťávu z ovoce či bobulí. Hotová solná směs vám uchovaná v sáčku vydrží na několik použití. V hezkém balení navíc poslouží i jako netradiční dárek.

Potřebné vitamíny dodá pleti máslo

Dopřát v zimě pleti vrstvu hutného výživného krému je jedna z nejlepších věcí, které pro její zdraví můžete udělat. Ještě lépe vám potom poslouží přírodní másla, jež jsou plná prospěšných vitamínů. Skvělou volbou je například bambucké máslo. Tento přírodní zdroj vitamínu A a E pomáhá v boji proti vráskám, ekzémům i zánětům. Navzdory mylným představám navíc bambucké máslo neucpává póry, naopak pomáhá ničit bakterie a infekce, které mohou být příčinnou akné, a zanechává pleť příjemně hydratovanou. Skvělou volbou je také kakaové máslo obsahující antioxidanty a velké množství vitamínu E. I toto přírodní máslo dopřává pleti potřebnou hydrataci a ochranu a pomáhá minimalizovat vrásky.