Dnes je 3. 02. 2023

Do světového finále soutěže Energy Globe Award postoupil poprvé také český zástupce

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Led 12th, 2016
0 komentářů

Do světového finále soutěže ekologických projektů Energy Globe Award, jehož národní kola probíhají v 177 zemích světa včetně České republiky, byl poprvé v historii nominován český projekt. Jeho realizátor, Jiří Marian, dokázal díky unikátnímu energeticky úspornému řešení snížit provozní náklady Hotelu a vinařství Galant v Mikulově na Jižní Moravě. Finále soutěže proběhne 19. ledna 2016 v íránském Teheránu.

Projekt Jiřího Mariana v roce 2013 zvítězil v českém kole soutěže, které pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR pořádá společnost E.ON. „Odbornou porotu tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože je Hotel a vinařství Galant rozsáhlým objektem, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale také k provozu wellness,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a.s.

Účastníci světového finále budou 19. ledna v íránském Teheránu soutěžit v pěti základních kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Projekt Hotel a vinařství Galant byl nominován v kategorii Vzduch. „Rozhodně je to pro nás zajímavá událost. Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice má smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti, šesti lety vydali správnou cestou,“ vysvětluje Jiří Marian, majitel Hotelu a vinařství Galant, a dodává: „Pokud by to byl právě náš projekt, který vyhraje, měl bych pocit pýchy nebo ješitnosti. Nevím, jak to správně pojmenovat,“ doplnil Marian. V případě vítězství ve své kategorii získá český projekt odměnu 10 000 Euro.

Mezinárodní ocenění Energy Globe Award je nejprestižnější světovou soutěží ekologických projektů, které usilují o úspory energií a ochranu přírody. V České republice se soutěž pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR koná již od roku 2008, letos proběhne její 8. ročník. Celkem bylo v České republice do soutěže přihlášeno již 1 570 ekologických projektů. Více informací o soutěži je možné najít na webu www.ekologickyoskar.cz.