Dnes je 1. 03. 2024

Do Černé Hory za nejkrásnějšími plážemi, přírodou i skvělou kuchyní

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 17th, 2016
0 komentářů

Republika Černá Hora je v posledních letech u českých turistů velice oblíbenou destinací pro dovolenou. Nabízí totiž mnoho lákadel. Hory a národní parky nadchnou příznivce cyklistiky a turistiky, starobylá města zase milovníky historie. Najdete zde ale také čisté moře a jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Pokud tak chcete ještě letos vyrazit k moři, zvažte Černou Horu. I na podzim je tu teplé počasí, last minute zájezdy jsou navíc stále v nabídce.

Nejmladší stát Evropy, samostatná a nezávislá Černá hora, vznikla 3. června 2006 jako následnický stát soustátí Srbska a Černé Hory. Postupem času se pak země stala velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. „Češi dokonce stáli u zrodu Černohorského turismu. Podobně jako v Chorvatsku byli první turisté v zemi právě z České republiky,“ informoval Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou na českém trhu v oblasti prodeje dovolené přes internet. Zajímavé je, že Černá Hora není součástí Evropské unie, ale eurem se zde platí. Pro cestování do země je ovšem stále nutný pas. Ceny v obchodech a restauracích jsou pak podobné jako v tuzemsku.

Ochutnejte sušenou šunku nebo čerstvé mořské plody

Milovníci dobrého jídla se při návštěvě Černé Hory mají na co těšit. Místní strava je chuťově výrazná a složená z čerstvých místních surovin. Vnitrozemská, přímořská i horská kuchyně se ale liší. U moře očekávejte spoustu ryb a mořských plodů. Součástí každého jídla je též čerstvé ovoce a zelenina, oblíbené jsou zejména pomeranče, fíky, olivy, chřest, kopřivy a cibule. V horách pak můžete vyzkoušet pršut – místní specialitu v podobě sušené, na tenko nakrájené šunky, jejíž příprava podléhá přísným pravidlům a trvá až 8 měsíců. Mezi další typické pokrmy patří například pljeskavica, smažená placka z mletého masa podávaná se sypaným ovčím sýrem, nebo hustá polévka se zeleninou a masem zvaná čorba. V oblasti nápojů si lze pochutnat na výborné kávě, čaji i víně. Ten, kdo chce něco ostřejšího, pak může ochutnat rakiji – velmi silnou pálenku z hroznů nebo obilí.

Ideální počasí pro opálení

Balkánská země je u turistů tolik oblíbená rovněž proto, že nabízí ideální podnebí. V zemi subtropického pásu totiž panují horká léta s teplotami okolo 28 °C, slunce zde navíc svítí až 2 500 hodin ročně. I v podzimních měsících tedy u moře panují příjemné teploty. Teplotu okolo 25 °C nabízí také samotné moře. Na své si však přijdou i ti, kteří odpočinku na rozpálené pláži neholdují. Stačí zavítat do horské oblasti země, kde se v létě drží příjemné teploty ideální pro turistiku.

Národní parky s jezery i krásnými květinami

Černá Hora se může chlubit krásnou, divokou a neponičenou přírodou. V horách narazíte na rozmanitou faunu a flóru i rozlehlé pastviny. Najdete zde také čtyři Národní parky. Vápencový park Durmitor láká na orchideje, zvonky i další zajímavé rostliny, v Národním parku Biogradska gora zase můžete obdivovat ledovcová jezera nebo monumentální dvousetleté buky. Za zmínku ale rozhodně stojí též park Lovćen nebo největší sladkovodní jezero na Balkánském poloostrově – Skadarské jezero –, jehož hladina mírně stoupá a umožňuje detailně zkoumat vývoj zdejších mokřadů.

Nejhezčí pláže Evropy s perfektním servisem

Pláže v Černé Hoře patří dle odborníků k těm nejkrásnějším ve Středomoří. Dva kilometry dlouhá pláž v Bečiči byla například v roce 1935 vyhlášena v Paříži za nejkrásnější pláž Evropy. Pláže jsou čisté a na rozdíl od Chorvatska velice rozlehlé. „V zemi se nacházejí zejména písčité a oblázkové pláže, které se jen mírně svažují. Pozvolný přístup do moře ocení hlavně rodiny s dětmi a starší lidé,“ zdůraznil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která pro letošní sezónu stále nabízí bezmála 2 tisíce pobytů do Černé Hory. „Všechny pláže si navíc udržují vynikající zázemí, je zde možnost zapůjčení slunečníků, lehátek či sportovního vybavení, ale i množství kvalitních restaurací a barů,“ dodává Tůma. I další černohorské pláže ale zaujmou. Pláže Yachting, Cuba libre, Porto, Club 32 a Stevuzo byly například oceněny Modrou vlajkou, významným mezinárodním oceněním, které znamená vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláže.

Tip na dovolenou:

Oblast Bar

Město s dlouholetou tradicí na pobřeží Jadranu. Nachází se zde důležitý přístav.

Vila Sara ***, snídaně, letecky, od 9 900 Kč, více zde

Tip na dovolenou:

Oblast Bečiči

Klidné letovisko je oblíbené pro sportovní vyžití, jako je tenis, košíková, vodní sporty a minigolf.

Sentido Tara *****, polopenze, letecky od 18 340 Kč, více zde

Tip na dovolenou:

Oblast Budva

Starobylé město je největší a nejlépe vybaveným letoviskem na Černohorském pobřeží. Nachází se zde překrásné písečné pláže.

Apartmány Anin Dvor ***, bez stravy, vlastní doprava, od 3 990 Kč, více zde

Olga ***, bez stravy, autobus, od 7 490 Kč, více zde

Tip na dovolenou:

Oblast Tivat

Město s krásnými promenádami je často nazýváno Město zahrad.

Palma ***, polopenze, letecky, od 21 109 Kč, více zde

Tip na dovolenou:

Oblast Ulcinj

Nejjižnější město zaujme rozličnými zátokami, útesy a dlouhými plážemi. Na své si zde ale přijdou i milovníci historických památek.

Bellevue ***, Light All inclusive, letecky, od 11 990 Kč, více zde