Dnes je 31. 01. 2023

Do Brna zavítá funková princezna Nik West

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 25th, 2016
0 komentářů

Již v pondělí 31. října se brněnské Sono Centrum dočká velkolepé show na pomezí rocku, funku a soulu. V České republice totiž úplně poprvé vystoupí baskytaristka a zpěvačka Nik West, která je považována za jeden z největších talentů současné funkové scény a na kontě má spolupráce s hvězdami jako John Mayer, Steven Tyler z Aerosmith, Macy Gray a mnoha dalšími. V pětičlenné koncertní sestavě se tak v rámci evropského turné k novému albu představí ještě o den později také v Plzni.

Za sedmadvacet let svého života už stihla Nik West spolupráci s celou řadou světových hvězd, Dave Stewart z Eurythmics ji označil za ženskou verzi Lennyho Kravitze. Je známá svým energickým vystupováním a ze své baskytary umí dostat maximum. Do Brna s sebou přiveze sólový repertoár a spolu s dlouho očekávaným novým albem Say Somethin‘ (2016) také odvážnou image a nový sound, v němž lze nalézt inspiraci právě ve vintage rocku Lennyho Kravitze nebo hardcore funku Prince, kterého sama Nik považuje za svůj největší vzor. „U nového alba mi šlo spíše o psaní a produkci písní tak, jak jsem je slyšela sama v hlavě, místo toho, abych se nechala tlačit představami někoho jiného do vhodné žánrové škatulky. Miluji intenzivní energii rockového i soulového zpěvu. Na žánru mi příliš nezáleží, chci především vyjádřit svou oddanost muzice,“ uvedla Nik West v letošním rozhovoru pro Lidové noviny.

Rodačka z Phoenixu v Arizoně vyrostla v domácnosti hudebníků, nejprve se věnovala studiu hry na kytaru, ale později jí učarovala basová kytara a funk. Upozornila na sebe před čtyřmi lety, kdy vydala debutové album Just in the Nik of Time (2012), vydala se na sólovou dráhu a vzdala se svého původního záměru – studia matematiky. Její nové album představuje přechod od neo soulu směrem k funk rocku. V současné době je tvorba Nik velmi rozmanitá, o čemž se budou moci posluchači přesvědčit právě na brněnském koncertě. „Vždy záleží na obecenstvu a jejich reakcích a podle nich volím více rockové či funkové skladby. Vystoupení doplňuji předělávkami skladeb svých oblíbených umělců jako Michael Jackson, Prince, AC/DC, Tina Turner, Bootsy Collins nebo The Beatles, dodala sama Nik ke koncertním setům. Bohatý žánrový rozhled a nadšená hodnocení hudebních kritiků napovídají, že její koncert má šanci se stát jednou z nejvýznamnějších hudebních událostí roku.