Dnes je 28. 01. 2023

Díky spolupráci studentů a primátora vzniká v Brně nový a největší volnočasový Park Hády

Autor: Redakce
Rubrika: Školství
Led 19th, 2017
0 komentářů

Nová pítka na čtyřech veřejných místech v Brně, bezdrátový internet v parku, oprava podchodu pod nebezpečnou silnicí i revitalizace největšího parku v Brně. Studenti brněnských vysokých škol vedení svým ambasadorem Michalem Hořínkem opět jednali s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO). Díky iniciativě nazvané Studentské Brno se nápady studentů jednoduše dostanou až k nejvyššímu vedení města.

Aktuální studentský ambasador projektu Studentské Brno Michal Hořínek, student Mendelovy univerzity v Brně, nyní připravuje společně s magistrátem architektonickou soutěž na novou tvář zanedbané plochy mezi sídlišti Vinohrady a Líšeň. Tři desetiletí vyváželi dělníci z tepláren pod lom Hády odpad. Už brzy by na rozsáhlém území však mohl vznikat Park Hády. „Zaměstnanci a studenti univerzity se budou přímo podílet nejenom na samotném vytváření parku, ale také nám pomáhají s odbornou přípravou podkladů pro studentskou soutěž na architektonicko-krajinářskou studii parku. Při tvorbě parku mimo samotný magistrát ale úzce spolupracujeme i s Teplárnami města Brna, Fakultou architektury VUT, městskou částí Brno Vinohrady a Mendelovou univerzitou v Brně,“ popsal rozsáhlý nápad Hořínek. Soutěž na výslednou podobu parku plánuje tým spustit už koncem února.

V dalších parcích v Brně se díky studentům objeví též pítka. Ivana Suchánková z Mendelovy univerzity a Eliška Drkalová z Masarykovy univerzity se s primátorem společně předběžně shodli na jejich umístění ve skateparku v Komárově, parku okolo Špilberku, Kraví hoře a Wilsonově lese. Studenti předložili primátorovi možné podoby nerezových veřejných pítek aktuálně dostupných na trhu včetně propočítaných nákladů a primátor Vokřál na oplátku slíbil prověřit možnost napojení na vodovod ve vybraných lokalitách.

Alena Mikesková z Mendelovy univerzity zase vede plán na revitalizaci podchodu pod třídou Generála Píky u zastávky Bieblova. Jeho špatný stav mnohdy nutí obyvatele přilehlé městské části a studenty z Mendelovy univerzity přebíhat čtyřproudou silnici vedoucí z Lesné do centra města. „Každý den se dívat, jak maminky s kočárky musejí kvůli absenci bezbariérového přístupu přebíhat čtyřproudou silnici, je vážně šílené. Chci to změnit a podchod vylepšit natolik, aby jej obyvatelé rádi využívali a byl inspirací pro další takové stavby po Brně,“ vysvětlila Mikesková.

A pracuje se i na pilotním projektu, který zavede bezdrátový internet do Björnsonova parku mezi Poliklinikou Zahradníkova a Právnickou fakultou Masarykovy univerzity. Tomáš Pařízek z VUT se s primátorem dohodl, že v dalších týdnech dojednají technické parametry wi-fi. Setkání mezi zástupci projektu Studentské Brno a primátorem Petrem Vokřálem se přitom konají pravidelně. To další se odehraje na konci února.