Dnes je 1. 02. 2023

Čínské továrny se vracejí do provozu. České prodejce elektroniky zachraňuje dobré plánování

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Dub 15th, 2020
0 komentářů

Prodejci elektroniky, kteří jsou závislí na dodávkách zboží z Číny, se potýkají s výpadky zásobování. Pokud nejsou zvyklí plánovat nákup zboží na několik měsíců předem, nezvládnou vyřizovat objednávky zákazníků včas. Jak se koronavirová nákaza projevila na dodávkách zboží od čínských výrobců a jak na situaci reagují čeští podnikatelé, popíše ve svém komentáři Radim Tlapák, majitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

Čínské továrny začínají pracovat na objednávkách

Šíření koronavirové nákazy ochromilo čínský trh. Továrny na výrobu elektroniky z důvodu karantény v lednu zastavily produkci a zároveň jejich management zcela přestal komunikovat s odběrateli. První zprávu jsme od zástupců čínské továrny obdrželi 9. března, kdy nám oznámili, že částečně obnovili provoz a začínají pracovat na našich objednávkách. Zboží nám tak bylo místo 11. března předáno k přepravě 15. dubna. Celkově tak jde o měsíční zpoždění dodávek oproti normální situaci. Podle aktuálních informací od zástupců čínských výrobců již byl v továrnách spuštěn plný provoz a následující produkce součástek do elektroniky bude zpožděna o 2 týdny oproti původním plánům.

Dodávky zboží urychlí letecká doprava

Obdobnou situaci přirozeně nemohl nikdo očekávat. Zastavení výroby součástek do elektronických zařízení se dotklo velkých producentů spotřební elektroniky, zdravotnických přístrojů i automobilů. Pokud podniky nebyly připraveny na výpadky dodávek, ochromilo to jejich výrobu a prodej. My jsme standardně zvyklí plánovat nákup zboží šest měsíců dopředu a máme tak dostatečné skladové zásoby. Proto jsme i nadále schopni reagovat na poptávku zákazníků. Abychom však měsíční výpadek v dodávce produktů vyrovnali, byli jsme nuceni změnit logistiku. Místo plánované lodní přepravy jsme u aktuálních dodávek dali přednost rychlejší letecké dopravě. Ta je však výrazně dražší a zvyšuje nákupní cenu zboží o 25 procent. Očekáváme, že již v létě se dodávky od čínských výrobců stabilizují a nejen podnikatelský život se vrátí do běžného rytmu.

Autor komentáře: Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do mobilních zařízení české značky T6 Power.