Dnes je 27. 09. 2022

Chytré obce soutěží o ekologického oskara. Na přihlášení projektů zbývá posledních pár dní

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 25th, 2016
0 komentářů

Už jen posledních pár dní mají obce na to, aby zaregistrovali svůj projekt do 8. ročníku Ekologických oskarů, prestižní soutěže v oblasti životního prostředí. Speciální pozornost je letos věnována projektům, které rozvíjejí myšlenku Smart City. Zúčastnit se ale mohou všechny obce nebo města, které přišly na způsob, jak chytře šetřit energie a chránit přírodu. Loňský vítěz, město Holice, uspělo s objektem v pasivním standardu za poměrně nízkou cenu.

Ekologický oskar je každoročně udělován projektům, které šetří energii či přírodu nebo přispívají k ochraně životního prostředí. Soutěž probíhá paralelně ve 177 zemích světa a v České republice ji pravidelně pořádá energetická společnost E.ON. Letos poprvé se do národního kola soutěže mohou zapojit obce a města ve speciální kategorii Smart Cities. „Jsme přesvědčeni, že vzhledem k současnému trendu je chytrým řešením realizovaným v obcích potřeba věnovat daleko větší pozornost. Soutěž ‚Ekologický oskar‘ je rovněž pro obce a města velkou příležitostí, jak o sobě dát vědět a inspirovat ostatní. Proto jsme letos pro chytrá města vytvořili speciální skupinu v rámci kategorie Obec,“ vysvětluje Michael Fehn z energetické společnosti E.ON.

V loňském roce zvítězili v kategorii Obec zástupci města Holice s projektem Základní umělecké školy, která splňuje standardy pasivní výstavby. Objekt školy zaujal nejen jedinečným architektonickým pojetím, ale též nízkými investičními náklady. Nominaci a šanci na vítězství v této kategorii dostala také obec Dolní Hořice s konceptem využití odpadní vody z místní bioplynové stanice k vytápění objektů. Mezi nominovanými byl též kraj Vysočina s realizací výstavby nové budovy ústavu sociální péče, jež svým klientům poskytla moderní a zdravé bydlení v nízkoenergetickém standardu.

Vlastní projekty nebo projekty ze svého okolí, které pomáhají snižovat spotřebu energií či chránit životní prostředí můžete do kategorie Obec jednoduše přihlásit do 15. dubna 2016. Stačí vyplnit přihlášku, kterou naleznete na adrese www.ekologickyoskar.cz/prihlaska. Na stejné adrese se mohou do kategorie „chytrá Obec“ hlásit pod hlavičkou Smart Cities všechny obce a města, které aplikovaly inovativní řešení při hledání energeticky úsporných opatření, snížení ekologické zátěže nebo řešení dopravních problémů.

Vítězové jednotlivých kategorií, kterými jsou kromě Obce ještě Firma, Mládež, Kutil, Stavba a Nápad, obdrží hodnotné ceny a roční zapůjčení vozu ŠKODA Citigo na stlačený zemní plyn (CNG). Celkový vítěz soutěže odjede vlastním automobilem ŠKODA Octavia Combi G-TEC na CNG a jeden z nominovaných projektů bude mít možnost zastupovat Českou republiku na světovém finále soutěže Energy Globe Award. Více informací o soutěži najdete na webu www.ekologickyoskar.cz.