Dnes je 12. 04. 2024

Chatka, stanový hotel, nebo teepee? Dovolená v tuzemsku láká na netradiční typy ubytování pro rodiny i skupiny přátel

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 27th, 2016
0 komentářů

V posledních letech stoupá zájem českých turistů o trávení dovolené v tuzemsku. V loňském roce podle údajů internetové cestovní agentury Invia vzrostla poptávka po pobytech v Čechách a na Moravě o 15 % a tento trend se drží i letošních prázdnin. Lidé vyhledávají nejen zajímavé výlety a odpočinkové aktivity, ale také ubytování kombinující zážitky, kvalitu a zároveň cenovou dostupnost. Jaké existují varianty, pokud vaším cílem není pobyt v hotelu?

České kempy patří k evropské špičce

Česká republika vyniká množstvím rybníků, vodních nádrží a přírodních krás, kde lze strávit příjemné letní dny s celou rodinou i přáteli. Na těchto místech proto také často najdete kempy, které jsou tomuto typu dovolených přizpůsobeny. Většina z nich disponuje veškerou vybaveností, kterou ke spokojenému pobytu potřebujete. Nabídku a kvalitu českých kempů ocenil také nizozemský cestovatelský portál Zoover, který ve veřejné anketě ohodnotil Českou republiku jako nejlepší evropskou destinaci pro kempování v letošním roce. Míst pro stany a karavany navíc každoročně přibývá. Například na konci loňského roku jich podle údajů Českého statistického úřadu bylo turistům k dispozici bezmála 50 837. Nejvíce kempů se nachází na jihu Čech, kde jich najdete zhruba 13 809, následuje jižní Morava s 5 666 kempy, početné jsou pak také kempy ve Středočeském a Královéhradeckém kraji.

Kemp-hotely jsou oblíbeným ubytováním mezi zahraničními turisty

Komu ale „obyčejný”kemp nestačí, variantou jsou i místa, která pobyt zpestří nadstandardními službami či doprovodným programem. Zážitkové a přitom komfortní ubytování je dnes vyhledávanou záležitostí zejména v zahraničí. Takzvané stanové kemp-hotely jsou v evropských zemích oblíbenou alternativou klasických pobytů v hotelu. Výhodou je, že si zákazníci nemusejí vozit vlastní stan ani vybavení.Hosté bydlí v zapůjčeném stanu, kde jsou připraveny komfortní postele s matracemi a peřinami, a přitom mohou využít všech služeb a programů jako lidé ubytovaní v hotelu, a to včetně stravování. Oproti běžnému ubytování v hotelu zákazníky přiláká také výhodnější cena,uvedla Eva Černá, generální manažerka Šiklandu, největšího přírodního zábavního parku v České republice, který nabízí kemp-hotel s kapacitou 70 čtyřlůžkových stanů. V kemp-hotelech můžete využít také služeb recepce, k dispozici bývá přístřešek s posezením a výdejem snídaní, sociální zázemí a sprchy, kuchyňka s dřezem, ledničkou, mikrovlnnou troubou, rychlovarnou konvicí a vařiči, tradičně je možné i zapůjčení nádobí a nechybí ani pračka, prodejna základních potravin a drogistického zboží, dětské hřiště, parkovací stání nebo ohniště.

Mobilní domky nabízejí relax a grilování na samostatné terase

Další variantu prázdninového ubytování představují bungalovy, srubové apartmány nebo mobilní domky. Ty patří v zahraničí, zejména v přímořských letoviscích, k oblíbeným turistickým destinacím. Dostupné jsou i v České republice. Jedná se o pohodlné ubytovací jednotky, které využívají rodiny nebo skupiny přátel. Podobně jako stany jsou kapacitně rozličné, ubytovat se lze například ve větších šestilůžkových mobilních domech s přistýlkou, anebo v menších domcích se dvěma nebo třemi lůžky. Specifikací těchto pobytů je možnost relaxovat na samostatné terase, kde bývá vyhrazený prostor pro venkovní posezení a grilování. Mobilní domky bývají také plnohodnotně vybaveny. Někteří poskytovatelé ubytování pak nabízejí i výhodné prázdninové balíčky, kdy je ubytování doplněno zážitkem v podobě vstupného do akvaparku, doprovodného programu a podobně.

Ubytování v indiánském teepee nadchne především malé táborníky

Nezapomenutelným prázdninovým zážitkem může být ale i samotné ubytování. Dovolenou v indiánském teepee ocení především rodiny s malými dětmi. Velké plátěné stany, které používali pro svůj život nejen severoameričtí Indiáni, ale i národy severní Skandinávie, severního Ruska a Grónska, zanechají v malých výletnících dojem už i proto, že přímo uprostřed stanu lze rozdělat oheň. Teepee si oblíbili táborníci po celém světě, uplatnění nacházejí na dětských a skautských táborech, v mateřských školách, kempech, ale i v zábavních parcích. Každý stan je vybaven čtyřmi nízkými lůžky s matrací, zamykací skříňkou na drobnosti a ohništěm. Zážitky z ubytování si mohou hosté zpestřit také kombinací s některým z letních balíčků zábavy, které zahrnují vstup do areálu westernového městečka, animační večery v různých stylech s indiány, u Traperů, s výbornou grillovačkou a další aktivity během dne, tak aby hosté měli postaráno o zábavu o celou dobu pobytu. Balíčky jsou cílené na rodiny s dětmi nebo na seniory. Hosté se tak mezi sebou i seznámí a mnohdy se ve stejném složení i vrací, doporučuje Eva Černá, generální manažerka přírodního zábavního parku Šikland, který disponuje sedmi stany typu teepee s kapacitou 32 lůžek.