Dnes je 24. 04. 2024

Český výrobce 3D tiskáren: Byznys budoucnosti tkví v průmyslovém 3D tisku, nikoliv v domácích tiskárnách

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Led 25th, 2014
0 komentářů

Rok 2013 lze považovat v oblasti 3D tisku za přelomový. Z 3D tisku se stala respektovaná technologie a hledáčky investorů definitivně zaostřily na výrobce 3D tiskáren s vidinou zajímavých a rychle návratných investic. O 3D tisku se také začalo mluvit jako o symbolu třetí průmyslové revoluce, jejímž hlavním motorem bude digitalizace průmyslové produkce a výroba věcí individuálně uzpůsobených potřebám a přáním každého zákazníka. Lukrativní budoucnost věští tomuto byznysu ve svých výhledech pro rok 2014 i přední poradenské a auditorské firmy.

Fakt, že se výrobě a prodeji 3D tiskáren daří i v Česku, potvrzují statistiky firmy 3Dfactories za minulý rok. „V roce 2013 se naše produkce 3D tiskáren ztrojnásobila a uvedli jsme do provozu tři nové výrobní linky. V současné době vyrábíme v jedné směně desítky strojů,“ dodává zakladatel společnosti 3Dfactories Jan Škopík s tím, že firma kvůli velké zahraniční poptávce kapacitu výroby v blízké budoucnosti opět navýší. Pro rok 2014 plánuje 3Dfactories také spuštění plně automatizované linky i redesign stávajících modelů domácích 3D tiskáren.

Podle Jana Škopíka zaznamenal trh s 3D technologiemi zájem u mnoha různých skupin odběratelů. „Portfolio zájemců o 3D tiskárny je v ČR opravdu široké. Nejvýznamnějšími odběrateli jsou školy zaměřené na technické obory a vývojová oddělení průmyslových podniků, jako jsou například slévárny, či výrobci různých součástek, upřesňuje Škopík. Na odbyt jdou dobře i domácí 3D tiskárny, které si v aktuální módní vlně pořizují například modeláři, hobby shopy či domácí kutilové.

Ačkoliv se v souvislosti s 3D tiskem v Česku v roce 2013 mluvilo především o domácích 3D tiskárnách, skutečný obchodní potenciál leží do budoucnosti podle Škopíka především v prodejích do průmyslového sektoru. 3D tisk je v současnosti v ČR využíván v průmyslu hlavně k testování a výrobě prototypů, na kterých si výrobci ověřují například ergonomii či funkční vlastnosti nových modelů. Velký potenciál nicméně tkví ve výrobě jednoúčelových 3D tiskáren na míru pro konkrétní průmyslové provozy. Podle Škopíka velké firmy poptávají tyto technologie již dnes. „Zájem o jednoúčelové stroje se neomezuje jen na průmysl, ale i na stavebnictví. Nedávno jsme například řešili možnosti 3D tisku formy na betonové tvárnice pro stavební firmu,“ dodává Škopík.

Podle studie americké auditorské a analytické společnosti Freedonia bude světová poptávka po 3D tisku růst meziročně o 20 % až do roku 2017, kdy má celosvětový trh s 3D tiskem dosáhnout objemu 5 miliard amerických dolarů. Odhady konzultační firmy Wohlers Associates pak dokonce mluví o trhu s 3D tiskárnami a 3D výtisky o objemu 10,8 miliard USD v roce 2021. V roce 2012 přitom společnost Wohlers odhadla skutečnou velikost trhu s 3D tiskem na 2,2 miliardy amerických dolarů. Podle odborníků bude nárůst trhu generován právě praktickým využitím 3D tiskáren v průmyslové výrobě koncových součástek a finálních produktů. Mezi nejrychleji rostoucí komoditu v oblasti materiálů pro 3D proto nebude patřit plast, ale kov, jehož použití v 3D tisku se úspěšně testuje již dnes.