Dnes je 9. 12. 2022

Dle české internetové populace by volby vyhrál Drahoš

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Led 8th, 2018
0 komentářů
Dle české internetové populace by volby vyhrál Drahoš

U české internetové populace vítězí aktuálně v prezidentském klání bývalý šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš. Vyplývá to z volebního modelu online hry Prezident 21, podle kterého by Drahoše za prezidenta zvolilo přes 44 % lidí používajících internet.

Volební hra Prezident 21 je volně dostupná na internetu a využívá originálního systému hlasování, kde mohou voliči přidělovat kandidátům kladné i záporné hlasy. Dle volebního modelu, vytvořeného na základě socio-demografických údajů účastníků hry, preferuje téměř každý 2. online volič jako prezidenta Jiřího Drahoše. Ten by předběhl s více než 44% podporou Marka Hilšera, jehož by volilo přes 36 % uživatelů internetu. Za Hilšerem by se umístil Pavel Fischer s 27 % hlasů.

Pavel Fischer se stal vítězem prezidentské debaty v Praze

Náš internetový volební model využívá specifického systému demokratické volby, nazýváme jej Demokracie 21. Každý občan totiž může dát svůj kladný hlas až 3 prezidentským kandidátům a k tomu přidělit dokonce 1 záporný, takže přesněji vyjádří svůj názor,“ vysvětluje původ dat Ondřej Koutský, ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21. „Výsledné pořadí se pak získává prostým součtem všech hlasů. Takže například Miloš Zeman, který je zatím favoritem většiny průzkumů, končí v našem modelu na posledním místě, protože má nejvyšší počet negativních hlasů ze všech kandidátů,” dodává Koutský. Zemanovi totiž dává minusový hlas každý 3. uživatel internetu (36,5 % online voličů). Vysoký počet negativních hlasů má taky Mirek Topolánek (12,10 %).

Tabulka TOP 5

TOP 5 kandidátů

podle součtu všech hlasů

 

TOP 5 kandidátů podle udělených plusových hlasů 5 kandidátů

podle nejvyššího počtu udělených minusových hlasů

 

Jiří Drahoš (44,10 %) Jiří Drahoš (48,40 %) Miloš Zeman (36,50 %)
Marek Hilšer (36,10 %) Marek Hilšer (37,30 %) Mirek Topolánek (12,10 %)
Pavel Fischer (27,10 %) Michal Horáček (27,90 %) Michal Horáček (4,80 %)
Michal Horáček (23,10 %) Pavel Fischer (27,40 %) Jiří Drahoš (4,30 %)
Vratislav Kulhánek (14,10 %) Miloš Zeman (24,10 %) Petr Hannig (1,40 %)

 

Na Liberecku předbíhá Drahoše Hilšer, v Karlovarském kraji boduje Zeman

Jiří Drahoš má nejvyšší sympatie po součtu kladných i záporných hlasů ve 13 krajích České republiky. Pouze na Liberecku ho předběhl o necelou desetinu procenta Marek Hilšer (18,90 % versus 18,99 % online voličských hlasů). Hilšer drží kromě zmíněného Liberecka v krajích druhou příčku, jen v Karlovarském kraji obsadil jeho pomyslné druhé místo Miloš Zeman. V případě třetího preferovaného kandidáta se už pořadí v krajích začíná dle součtů hlasů online voličů výrazněji různit. Karlovarský kraj, Vysočina, Královéhradecko, Liberecko, Plzeňsko a Střední Čechy fandí Michalu Horáčkovi. Na jižní Moravě, v Moravskoslezském kraji, na Pardubicku a na Ústecku je “trojkou” Miloš Zeman. V Praze, jižních Čechách, na Olomoucku a Zlínsku je v TOP 3 naopak Pavel Fischer.

Volebníkalkulačka.cz pomůže opět voličům před prezidentskými volbami. Od včerejška je online

Hilšera volí více ženy, Topolánka muži. Zeman má největší podporu seniorů

Nejsilnější online podporu od žen má mezi kandidáty Marek Hilšer (54,40 % jeho online voličů jsou ženy). Naopak Mirku Topolánkovi dávají na internetu častěji hlas muži, mezi všemi jeho online voliči zastupují 63,60 %. U ostatních je poměr relativně vyrovnaný. Zatímco většina kandidátů má nejsilnější voličskou základnu mezi internetovou populací ve věku 43 – 60 let, u Marka Hilšera tvoří největší část sympatizantů lidé ve věku 29 – 42 let, kteří používají internet (28,95 %). Naopak mezi online voliči Miloše Zemana je minimálně každý druhý starší 61 let (51,69 % jeho voličů jsou senioři).