Dnes je 5. 10. 2022

Češi za bydlení platí stále více. Penězi ale podle odborníků mnohdy plýtvají

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Říj 24th, 2014
0 komentářů

Vinou nepříznivých smluvních podmínek či kvůli neznalosti lidé mohou přicházet o stále větší peníze. Domácnosti přitom mohou ušetřit na hypotečním úvěru, energiích, pojištění a také například na internetu. Experti proto radí, jak neplýtvat zbytečně peníze z rodinného rozpočtu. Lze totiž podle nich ušetřit často stovky až tisíce korun. A někdy přitom stačí pohrozit odchodem ke konkurenci.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zvyšují výdaje domácností na samotné bydlení, a to meziročně zhruba o 3,7 %. Pro celou třetinu domácností tak byly tyto výdaje velkou zátěží. Čím dál více Čechů si přitom pořizuje vlastní bydlení na hypoteční úvěr. Zatímco za celý rok 2002 si pro hypotéku přišlo 21 500 lidí, v prvním pololetí roku 2014 je to dvakrát tolik. Lidé by měli pátrat po nejnižších úrokových sazbách, protože i zlomky procenta mohou znamenat za rok desítky tisíc korun.

„U průměrné hypotéky na částku 2 miliony korun na třicet let lze během tříleté fixace ušetřit vhodnou volbou jen na úrocích 20 000 korun. Banky navíc tlačí na klienty s nabídkou doplňkových služeb – pojištění neschopnosti splácet či používání kreditních karet. I to však výdaje na hypotéku zvyšuje, upozornil Miroslav Majer z portálu HypoNaMiru.cz, na kterém si mohou lidé srovnávat nabídky hypoték od bank. Pro případ, že si klient uzavřel nepříliš výhodnou hypotéku v minulosti, nabízejí banky možnost refinancování. I tady lze výrazně ušetřit. „Zatímco před 5 lety se výše běžného úroku pohybovala kolem 5 %, dnes lze běžně pořídit hypotéku s polovičním úrokem,“ doplnil Majer.

Levně pořízené bydlení však ještě nepředznamenává jeho levný provoz. Odborníci upozorňují, že i v nákladech na bydlení a služby mají Češi velké rezervy. Často si nedokážou vyjednat lepší podmínky. „V případě telefonu stačí zajít k operátorovi a říct, že mám lepší nabídku a chci přejít ke konkurenci. Snadno se tak dá dosáhnout na mnohem levnější nabídku, takzvanou retenční. Podobně to platí u připojení k internetu,“ vykreslil odborník na úspory Karel Macalík.

Mnoho peněz přitom domácnostem utíká oknem. Doslova. V průměru kolem 80 % energií v domácnosti je spotřebováno na vytápění a ohřev vody. Řízení vytápění je tedy jednou z hlavních oblastí, kde lze dosáhnout největších úspor. „Lidé mohou využít i jiné praktické řešení, a to promyšlenou regulaci tepla. Tu umožňují systémy pro řízení takzvané chytré domácnosti. I když využijeme z celého systému jen část, například bezdrátové moduly pro regulaci tepla, ušetříme až 30 % nákladů a to bez bourání,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení. Právě takzvané chytré domy, které efektivně hospodaří s energiemi, umějí náklady zřetelně snížit. V Česku zatím nejsou příliš rozšířené. Systémem je u nás vybaveno jen kolem 8 % budov.

V osvětlení se snadno dosáhne zajímavých úspor přechodem na zářivky a LED světelné zdroje, které mají až o 80 % nižší spotřebu elektrické energie než obyčejné žárovky. Velký posun v úsporách nastal též u ledniček a chladniček. Pokud doslouží starý spotřebič, experti radí ho nahradit novým, úsporným typem. „Jestliže bude domácnost vybavena starými spotřebiči a posléze přejde na nové, může úspora dosáhnout až 40 %. Úsporným chováním je pak možné snížit náklady až o 20 %, ale je to velmi individuální,“ popsal energetický specialista Jan Truxa ze společnosti EkoWATT.

Domácnost by podle odborníků měla být i dobře pojištěná. Podle Top-pojištění.cz je v Česku sjednaných okolo 3,2 milionu smluv k pojištění nemovitosti, což vychází v průměru na každou třetí nemovitost. Pojištění domácnosti má v průměru každá druhá domácnost. Totálně vám vyhoří byt a poškodíte byt sousedů. Při sjednání pojištění nemovitosti uhradí pojišťovna jen škodu na nemovitosti, v případě pojištění domácnosti uhradí škodu způsobenou na věcech v nemovitosti včetně náhrady peněz, cenin, stavebních součástek, elektroniky či osobních věcí členů rodiny. Zároveň při využití připojištění občanské odpovědnosti uhradí pojišťovna za rodinu škodu způsobenou sousedům,“ vysvětlil na příkladu David Derka z Top-pojištění.cz.