Dnes je 28. 01. 2023

Češi užívají kondomy dvakrát méně než ostatní Evropané. 40 % z nich volí speciální druhy

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Kvě 23rd, 2016
0 komentářů

Češi jsou oproti ostatním národům v Evropě co do užívání kondomů pozadu. V České republice se pánská ochrana používá pouze ze 14 %, evropským standardem je přitom 27 %, což je téměř dvojnásobek. Vyplývá to z průzkumu agentury Millward Brown. Češi rádi experimentují a zkoušejí různé druhy prezervativů. Mezi ty nejoblíbenější patří podle expertů tlumivé a tenké kondomy.

Zatímco ve Skandinávských zemích se podle společnosti BiX spotřeba kondomů pohybuje okolo 3-4 kusů na člověka ročně, v Česku jsou to pouze 2 kusy. Výzkum společnosti Durex ukázal, že průměrný český pár souloží dvakrát týdně. Stále zodpovědnější jsou přitom mladí Češi, kteří při prvních intimních zkušenostech používají ze 42 % ochranu v podobě prezervativu. Vyplývá to nejnovější studie Sexuální chování české populace, kterou provedl Sexuologický ústav Všeobecné fakultní nemocnice.

Významný podíl v ochraně při sexuálním styku hrají také antikoncepční pilulky, jimž dává přednost 20 % dívek. Odborníci ale varují, že na rozdíl od prezervativů hormonální antikoncepce nedokáže ochránit před pohlavně přenosnými infekcemi. Dnešní mladá generace bere rizika přenosu pohlavních chorob na lehkou váhu. Zajímá se více o ochranu před početím, kde se spoléhá především na hormonální antikoncepci. Ta však bohužel neřeší negativní dopad na zdraví některých žen, potvrdil trend výrobce kondomů značky Pepino.

O kondomech panují mýty

Nižší spotřebu kondomů mohou ovlivňovat také všeobecně šířené mýty, které okolo nich v Česku panují. „Někteří lidé si stěžují, že užívání kondomů narušuje spontaneitu sexu nebo že omezuje prožitek ze sexuálního styku. Dnes však existuje široká nabídka různých druhů pánské ochrany, díky níž si lze její užívání zpříjemnit. Zatímco tlumivé kondomy obsahující anestetickou látku penis znecitliví a prodlouží soulož, extra tenké kondomy zintenzivňují prožitek při sexu,” popisuje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

Kromě toho se ukazuje, že kondom dnes již nepředstavuje tabu a lidé k němu při koupi přistupují jako k běžnému produktu. „Dneska jsou kondomy k dostání v každém supermarketu nebo drogerii. Je to běžné zboží, díky čemuž ostych bránící nákupu mizí,” říká Marek Dvořák, marketingový specialista společnosti Primeros, která v tuzemsku kondomy vyrábí.

40 % lidí volí speciální druh ochrany

Z aktuálních dat společnosti Primeros vyplývá, že většina Čechů stále vyznává klasiku v podobě základních, tenkých a extra lubrikovaných kondomů. „Zbývajících 40 % populace volí speciální druhy texturovaných, barevných a různě voňavých prezervativů. Aktuální novinkou je například Tea Tree kondom s aroma čajovníku australského,“ dodal Marek Dvořák. Poptávku po netradičních druzích pánské ochrany potvrzují i tuzemské sexshopy. „Češi rádi zkoušejí variace kondomů se speciálními funkcemi. Například tlumivé kondomy tvoří třetinu z prodejů. Oblibu si získaly také tenké kondomy, které přestavují zhruba 20 % z prodaných kondomů,” uzavřel Durčák.