Češi si z letní dovolené přivážejí oblečení a obuv. Odborníci varují před nízkou kvalitou, nemožností reklamace a pokutami
Nákupy na letních dovolených jsou velmi oblíbené. Kvůli nižším cenám si Češi v zahraničí stále častěji pořizují oblečení, obuv a další suvenýry. Mezi destinace s velkými nákupními možnostmi patří Španělsko, Bulharsko a Turecko. Ačkoliv se pro mnohé stala lákadlem nízká cena, nakoupené zboží z ciziny s sebou nese jistá rizika. Odborníci varují před nízkou kvalitou zboží, nemožností reklamace, ale i před výdaji za pokuty, cla a dokonce správní řízení.
Počet Čechů, kteří si z letní dovolené odvážejí oblečení a obuv, v poslední době stále vzrůstá. Nejen módu, ale i šperky a parfémy lze totiž v zahraničí nakoupit výhodněji než v Česku. „Pro nákupy oděvů a obuvi jsou oblíbenými destinacemi například Španělsko, Turecko či Bulharsko.Někteří lidé vybírají svou dovolenou přímo dle nákupních možností v místě pobytu,” uvedl Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem zájezdů přes internet na českém trhu. „Součástí některých zájezdů jsou přímo organizované výlety na tržnice a do míst s vyšší koncentrací obchodů, kde si lidé kupují nejrůznější zboží, od oděvů a obuvi až po exotické suvenýry či koření,“ doplnil Tůma.
Nákup oblečení a obuvi v zahraničí však s sebou může nést určitá rizika. Pokud lidé nakupují v zemích mimo Evropskou unii, jako je například Turecko, nemohou se spoléhat na zákony platné v zemích EU. „Musí si tedy být vědomi toho, že jejich nákup je s největší pravděpodobností v případě vady výrobku mimo možnosti reklamace,“ sdělil mluvčí České obchodní inspekceJiří Fröhlich. Při samotném výběru zboží v zahraničí by přitom lidé měli postupovat stejně jako doma. „Měli by si prohlédnout výrobek, jak je zpracovaný, zda nemá zjevné vady, například křivé švy či díry v látce. V případě oblečení a obuvi by jej měli vyzkoušet a ověřit si, zda je zřejmé, jak o něj pečovat, tedy jaké je materiálové složení a piktogramy o údržbě,“ dodal Fröhlich.
Ačkoliv prodejci v zahraničí nabízejí široký výběr letního oblečení a obuvi, jeho kvalita se v různých obchodech může lišit. „Například v módních buticích a salonech si lidé mohou zakoupit kvalitní zboží. Tomu však odpovídá cena, která je až několikanásobně vyšší než v Česku. U stánků na pláži nebo na trzích lze zase sehnat levné baleríny či sandály, nicméně tuto obuv z 95 % nemůžeme považovat za zdravotně nezávadnou,“ vysvětlila výhradní distributorka značky dámských bot Tamaris v České republice Iva Macháčková. „Téměř každý druhý Čech trpí určitým defektem nohy, za což může až ve 40 % nošení špatné a nekvalitní obuvi. To způsobuje různé otlaky, puchýře, kuří oka a další deformity nohy a prstů,“ upřesnila Macháčková.
Při nákupu levného zboží v zahraničí tak lidé riskují nejen zdraví, ale i výdaje za pokuty, cla a dokonce správní řízení. Pro dovoz některého druhu zboží totiž platí množstevní i hodnotové omezení. Například z Turecka lze bezcelně dovézt zboží do úhrnné ceny 430 eur. „Při překročení této hranice mohou celníci vyměřit clo, DPH a případně spotřební daň. Pokud zboží podléhající proclení lidé nepřihlásí, hrozí jim i přestupkové řízení a patřičná pokuta,“ popsal Jiří Barták, mluvčí Celní správy České republiky.„Zjistíme- li nedovolený dovoz zboží, může být s cestujícím zahájeno přestupkové řízení a převážené zboží může být i zabaveno. V případě celního přestupku pak mohou celníci vyměřit blokovou pokutu až několik tisíc korun,“ doplnil Barták.
Počet Čechů, kteří jsou přistiženi při nedovoleném dovozu, přitom v posledních letech výrazně vzrostl. Mnozí se ale přestupků dopouští nevědomky, netuší totiž, že dovoz některého zboží podléhá množstevním či hodnotovým omezením nebo úplným zákazům. „Určitě nejde o pokusy o ilegální dovozy, jde spíše o nedorozumění,“ sdělil mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Faktem je, že si Češi stále častěji nakupují oblečení, obuv a galanterii v zahraničí. Oblíbeným cílem nákupních výletů se v současnosti stalo především USA, ale i některé asijské destinace, jako Singapur nebo Shanghai,“ uzavřel Papež.