Dnes je 4. 10. 2022

Češi si letos za dovolenou připlatili 599 Kč, Řecko upevnilo vedoucí pozici a Egypt se vrátil

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Říj 3rd, 2014
0 komentářů

Češi do svých letních dovolených investovali v průměru 11 984 Kč na osobu, což je o 599 Kč více než v loňském roce. Vyplývá to z aktuální analýzy prodeje pobytů od června do září 2014 u cestovní agentury Invia. Žebříčku nejoblíbenějších letních destinací stále dominuje Řecko, následované Tureckem a Chorvatskem. Češi však v létě opět projevili zájem o Egypt, poptávka o tuto lokalitu meziročně vzrostla o 77 %.

 Analýza prodeje letních dovolených v období od 1. června do 30. září 2014 zhodnotila 145 tisíc pobytů prodaných u cestovní agentury Invia. Potvrdilo se, že turisté, kteří preferují organizované pobyty, nejraději cestují do Řecka. Podíl poptávky po dovolených na řeckých ostrovech letos v létě činil 29 % z celkového prodeje a meziroční nárůst dosáhl úrovně 46 %. K nejvýraznější proměně poptávky došlo v případě Egypta. V roce 2013 nastal kvůli politické situaci odliv turistů, ti se ale letos do této severoafrické země opět vrátili. Egypt se stal 7. nejoblíbenější destinací letošního léta, a to i přestože průměrná cena prodaného pobytu do egyptských letovisek narostla o 2 725 Kč oproti loňsku.

„Z nejnavštěvovanějších destinací došlo k poklesu průměrné ceny prodaného zájezdu pouze u oblíbeného Řecka. Cena klesla jen mírně, a to o necelých 300 Kč. Celkově však lidé letos za své dovolené utráceli o 600 Kč víc, než tomu bylo loni,“ uvedl Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní online agentury Invia, která je největším internetovým prodejcem zájezdů v České republice. „Stojí za tím jak mírné zdražení cen last minute zájezdů v důsledku oslabení koruny, tak dobrá ekonomická kondice českého trhu. Právě oblast cestovního ruchu je totiž klíčovým ukazatelem ekonomické situace v domácnostech,“ vysvětlil Michal Tůma a doplnil, že cestovní agentura Invia v letošní letní sezóně zaznamenala meziroční nárůst počtu objednávek na úrovni 32 %.

Mezi českými turisty se letos v létě rozvinul trend poznávat vzdálené, exotické země. V letošním roce se totiž významně rozšířil seznam destinací, do kterých cestovní agentura Invia prodala zájezdy. Nově Češi na svých dovolených zamířili například do Uzbekistánu, Kambodži, Etiopie, Namibie, Guadeloupu či do Francouzské Polynésie. Poptávka po netradičních cílech stále narůstá, přestože se cena těchto pobytů pohybuje od 30 tisíc do 80 tisíc Kč na osobu.

„Cestovatelé začínají zvyšovat své nároky na dovolenou, chtějí navštěvovat místa, která dosud nepoznali. V rámci exotických cest mají turisté zájem především poznat přírodu a kulturu dané země. Lidé chtějí své dovolené trávit aktivně a pečlivě plánují program svých pobytů,“popsal nový trend v oblasti cestovního ruchu Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí pobyty do bezmála 180 destinací po celém světě. „Letos vzrostla poptávka po zájezdech do afrických států, a to i přes informace o výskytu horečky ebola,“ dodal Tůma. Naopak k největšímu poklesu zájmu českých turistů došlo v případě Ruska, Ukrajiny a Izraele, kde poptávka klesla o 80 %. Tato tendence dokládá, že se cestovatelé vyhýbají zemím, které jsou zatažené do ozbrojených konfliktů.

10 nejoblíbenějších letních destinací podle cestovní agentury Invia

10 top destinací