Dnes je 24. 02. 2024

Češi nejčastěji vybavují obývací pokoj, tuto místnost preferuje 51 % dotázaných

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 22nd, 2016
0 komentářů

Nejčastěji zařizovanou místností v českých domácnostech je obývací pokoj. Nábytek do něj nejraději vybírá téměř 51 % dotázaných Čechů. Vyplývá to z průzkumu e-shopu MT nábytek, největšího on-line prodejce nábytku na českém trhu. Naproti tomu nejméně Češi utrácejí za vybavení koupelny a WC, pracovny či kuchyně.

V pořadí místností, které Češi nejraději zařizují, vede obývací pokoj. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil přední tuzemský nábytkářský e-shop MT nábytek. Do obývacího pokoje nakupuje nábytek nejčastěji téměř 51 procent dotázaných. Naopak lidé nejméně investují do vybavení koupelny, kterou zařizuje pouze 2,5 procenta dotázaných, či kuchyně, kterou vybavuje 5,7 procent respondentů. „Proměna obývacího pokoje je často jednodušší než proměna kuchyně či koupelny, které obvykle vyžadují i rekonstrukci místnosti. Naproti tomu obývacímu pokoji dodá novou tvář pouhá změna sedací soupravy nebo třeba jen konferenčního stolu,“ vysvětluje nákupní trendy Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

To potvrzují i prodejní statistiky internetového obchodu MT nábytek, podle kterých je nejprodávanějším kusem nábytku do obývacího pokoje právě sedací souprava. Obývací pokoj je navíc místností, kde se schází celá rodina i návštěvy. Soukromé pokoje proto nebývají proměňovány v tak velké míře.

Přibližně každý osmý dotázaný často zařizuje ložnici, každý desátý pak dětský pokoj. Dříve byl dětský pokoj vybavený nábytkem, ze kterého vyrostl například starší sourozenec nebo již nepotřebným nábytkem z ložnic či pracoven rodičů. „Dnes už lidé zařizují pokoj dětem na míru a věnují mu větší pozornost. Přizpůsobují jej věku, pohlaví i zálibám dítěte,“ uvedla Petra Triščíková. „Průzkum navíc ukázal, že vybavení dětských pokojů vybírají spíše ženy, a to téměř v 70 procentech případů,“ doplnila. Nábytek je podle Triščíkové navíc cenově dostupnější a stává se v podstatě spotřebním zbožím, které je proměňováno podle potřeb i aktuálních trendů.
Průzkum internetového obchodu MT nábytek se uskutečnil během mezinárodního nábytkářského veletrhu Mobitex v Brně. Celkem se do něj zapojilo 593 respondentů.

Nejčastěji zařizovaná místnost

Počet respondentů: 593, zdroj: MT nábytek