Dnes je 19. 04. 2024

Češi nakupují na tržnicích hlavně letní obuv. Upřednostňují nízkou cenu před kvalitou a riskují zdraví

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Srp 5th, 2014
0 komentářů

Češi stále vyrážejí za nákupem obuvi na tržnice, počet nakupujících neklesá. Pořizují si zde zejména letní otevřené boty, které lákají zdánlivě nízkou cenou. Odborníci však upozorňují, že letní obuv lze zakoupit u ověřených prodejců za obdobnou cenu jako na tržnicích. Přitom kvalita se často významně liší. Nevhodné materiály a tvar padělaných bot může podle lékařů nenávratně poškodit zdraví.

Podle údajů Českého statistického úřadu si Češi pořídí ročně 3,5 až 4,5 párů bot. Odborníci však upozorňují, že ve většině případů při výběru upřednostňují cenu před kvalitou. Tímto pravidlem se lidé řídí zejména při nákupu letní obuvi, tedy sandálů a žabek. „I když boty s potvrzenou kvalitou nejsou o moc dražší, lidé ve velké míře nakupují letní obuv na tržnicích. Neuvědomují si ale, že obuv je tam často napuštěná chemikáliemi, které mohou vyvolávat alergické reakce,“ upozornila Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace. Podle ní přitom existují certifikace, které kvalitu bot spolehlivě osvědčují. Například certifikace zaměřené na ortopedickou nezávadnost konstrukce, hygienickou nezávadnost použitých materiálů a bezpečnost při používání. Samozřejmostí jsou i certifikace osvědčující plnění kvalitativních ukazatelů. „Mezi nejznámější patří značka Žirafa, která zaručuje kvalitní obuv pro děti. Povinná kritéria pro udělení certifikátu stanovuje tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností,“ dodala Mayerová.

Podle průzkumů agentury Gfk české rodiny utratí z peněz vyčleněných na oděvy a boty 15 % na tržnicích. Lidé tam mnohdy míří i za padělky známých značek, jejichž originály by si nemohli dovolit pořídit. Celní správa České republiky loni zabavila padělané zboží v hodnotě 1,55 miliardy korun. A mezi nimi zejména oblečení a boty. „Čechů, kteří nakupují obuv na tržnicích, neubývá. Nejčastěji sem vyrážejí pro letní otevřené boty. Právě tato obuv, která je nošena přímo na kůži, musí splňovat přísná kritéria. Sandály by měly být prodyšné, s dobrými protiskluzovými vlastnostmi a odolné proti potu. Padělaná obuv však nechrání nohu tak jako výrobek originální značky, i když vzhledově vypadají stejně,“ popsal Tomáš Jurák ze společnosti COQUI, která se výrobou obuvi zabývá. „Přitom si lidé mohou koupit certifikovanou obuv, která je vhodná pro letní počasí i pobyty na koupalištích, již za 300 korun, a to v ověřených kamenných či internetových obchodech,“ doplnil Jurák.

Před neuváženými nákupy nejen letní obuvi neznámých značek varují zejména lékaři. Nošení nekvalitních bot totiž může mít trvalé následky na lidské zdraví. „Pokud se noha musí přizpůsobovat nevhodně sériově vyráběné obuvi, její nošení je velkým rizikem pro celý pohybový aparát. Je s podivem, jak málo pozornosti věnujeme obuvi, věci, bez které se denně neobejdeme,“ uvedllékař Jiří BěhounekČeské společnosti pro ortopedii a traumatologii. Levná obuv je přitažlivá jen zdánlivě, protože škody na nohou se projevují s odstupem mnoha let. Boty musí být nakupovány podle toho, k čemu budou užívány. Pro každou činnost jsou totiž různé podrážky, stélky a svršky bot, i materiál se různí. To vše musíme vzít při výběru na zřetel,“ uzavřel Běhounek.