Dnes je 29. 05. 2024

Češi mají vyšší zájem o dovolenou v tuzemsku, Česko je sedmou nejoblíbenější destinací

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Kvě 26th, 2016
0 komentářů

Poptávka českých turistů po letní dovolené v tuzemsku roste. Česká republika letos představuje sedmou nejoblíbenější destinaci, kde Češi, kteří cestují s cestovní kanceláří, chtějí trávit prázdniny. Zájem o rekreaci v Česku zaznamenaly cestovní kanceláře již v loňském roce a změnu neočekávají ani letos. Nejpopulárnějšími regiony jsou přitom jižní Morava a jižní Čechy.

Dovolená v České republice již dávno není vnímána jako podřadný způsob trávení prázdnin, který je vhodný pouze pro ty, kteří si zájezd do zahraničí nemohou dovolit. V současnosti ji turisté považují za plnohodnotný způsob rekreace. Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku rostl už v předchozím roce, letos tento trend pokračuje, a dokonce se mírně zvyšuje. „V loňském roce vzrostl zájem o pobyty v Čechách a na Moravě o 15 %. Česká republika letos představuje sedmou nejoblíbenější destinaci pro letní dovolenou u turistů, kteří si pořizují organizované zájezdy. Přitom loni bylo Česko až na jedenácté příčce,“ uvádí Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším online prodejcem dovolených na českém trhu.

Nejpopulárnějšími měsíci jsou tradičně červenec a srpen, loni ale cestovní kanceláře zaznamenaly růst poptávky také během zbytku roku. Přisuzují to důsledku několika faktorů, mezi které patří jednak rostoucí životní úroveň, jednak stále kvalitnější služby a turistické aktivity. „Kvalita služeb kontinuálně roste, což souvisí i s rostoucí poptávkou. Nicméně stále je zde prostor pro zlepšení. K tomu by měl přispět i projekt Český systém kvality služeb. Vše samozřejmě závisí na konkrétním poskytovateli služeb, na jeho obchodní politice a cílové skupině,“ uvádí Martina Fišerová, mluvčí organizace CzechTourism. Pozitivní však podle ní je, že většina provozovatelů hotelů a restaurací dnes již vnímá českého turistu jako plnohodnotného zákazníka.

Rostoucí poptávku po atraktivním turistickém vyžití reflektuje též řada kulturních institucí a zábavních parků po celé republice. Ty turistům nabízejí vícedenní pobyty s bohatým zábavním programem a netradičním ubytováním. „Naši hosté vybírají ubytování podle délky pobytu a rovněž podle finančních možností a požadavků na komfort. Mezi opravdu nejžádanější patří apartmánové sruby, které si lidé rezervují převážně na týden. Na kratší pobyty v rozmezí 3 až 4 noci nebo prodloužené víkendy využívají raději hotel. Zaznamenáváme i zájem o nové stany v Kemp hotelu,“ říká Eva Černá, generální manažerka Šiklandu, největšího přírodního zábavního parku v České republice. Podle ní roste též zájem seniorů s vnoučaty, kteří rádi využívají pobytů ve všední dny, kdy je v areálu více klidu a cena rekreace vyjde výhodněji. Mezi rodinami jsou pak populární víkendové akce, jako je Velká ohňová show, Aeroshow či Rodeo.

Nejnavštěvovanějšími regiony v České republice jsou tradičně Jihomoravský a Jihočeský kraj, zájem je také o Královéhradecký kraj a Prahu. V poslední době cestovní kanceláře hlásí rovněž zvýšenou poptávku na industriálních lokalitách. Řada Čechů pak dovolenou v tuzemsku kombinuje se zájezdem do zahraničí. „Podle našeho dubnového průzkumu si 66 % českých turistů letos dopřeje jak dovolenou u moře, tak i v Česku. V tuzemsku vyhledávají Češi ubytování v 3* a 4* hotelech nebo penzionech, což koresponduje i s nejvyhledávanějšími ubytovacími kapacitami při cestách do zahraničí,“ prozrazuje Kateřina Petříčková, ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pobyty v České republice jsou podle ní z pohledu shodné kategorie ubytování cenově srovnatelné se zahraničím. Největší cenový rozdíl představuje doprava. Průměrná doba přenocování českých turistů v tuzemských destinacích se pohybuje kolem 3,8 dne a dlouhodobě se příliš nemění. Podle statistik cestovní agentury Invia pak turisté utrácejí za dovolenou v České republice v průměru 3 768 Kč na osobu.