Dnes je 28. 11. 2022

Češi kvůli úspoře staví bez pomoci stavebních firem, zejména na hrubé stavbě se ale šetřit nevyplácí

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Lis 30th, 2016
0 komentářů

Stavba rodinného domu vlastníma rukama je mezi Čechy oblíbeným trendem. Dle dostupných statistik vyroste každý rok o 30 % více domů postavených bez účasti stavebních firem a developerů. Nejčastěji se staví ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Lidé k této variantě přistupují zejména v rámci šetření. Hrozí však riziko výběru špatného stavebního materiálu, jehož použití může do budoucna způsobit závažné problémy.

Dům na klíč je zhruba o půl milionu dražší

Stavební úřady letos vydaly dle Českého statistického úřadu více než 11 tisíc stavebních povolení pro výstavbu nových bytových domů. Populární je výstavba dvoupatrových domů a bungalovů o průměrné rozloze 150 metrů čtverečních. Do stavby domu na vlastní pěst se nejčastěji pouštějí lidé ve věku 25 až 44 let, přičemž polovina z nich má středoškolské vzdělání a často tedy nižší příjmy. Výstavba bez pomoci stavební firmy se tak jeví jako levnější varianta. Rozpočet na vlastnoručně vybudovaný dům se podle odborníků pohybuje kolem 1,5 milionu korun, zatímco při spolupráci se stavební firmou se minimální investice pohybuje okolo 2 milionů korun.

Výběr stavebního materiálu musí být pečlivý, jinak bude stavba nekvalitní

Mezi ušetřenými penězi a vynaloženým úsilím však panuje nepřímá úměra. Bez pomoci stavební firmy lidé ušetří, ale musí vyřídit veškeré záležitosti spojené s výstavbou nového domu. Mezi ně patří například vyřízení úředních záležitostí, zajištění projektové dokumentace a výběr vhodného stavebního materiálu. Zejména pro hrubou stavbu je nutné pečlivě zvážit výběr použitého materiálu. Pokud se po čase ukáže, že byl nekvalitní, následují velmi obtížné a finančně náročné stavební úpravy. Vyplatí se například zkontrolovat, zda beton potřebný pro základovou desku neobsahuje drcenou stavební suť nebo že se nejedná o beton jiné třídy, než jaký byl objednaný. Důležité je také zvážit, z čeho postavit obvodové stěny. „Zatímco porobetonové tvárnice jsou lepším tepelným izolantem a rychleji se zasazují, pálené cihly nejsou tak křehké, mají lepší akustické vlastnosti a nižší nasákavost vodou. Tvárnice z běžného betonu zase zaručují velmi dobrou statickou únosnost a nižší cenu,” radí Tomáš Viktořík z největšího online katalogu stavebního materiálu stavebninyokolo.cz.

Ušetřit lze na podlaze či obkladech

Odborníci doporučují nešetřit zejména na tepelné izolaci domu. Před výstavbou musí lidé zvážit, zda chtějí dům zateplit celý nebo zčásti. Je důležité zvážit také požární odolnost a zařazení do energetické kategorie. „Izolace z minerální vlny je kupříkladu dražší, ale má větší odolnost proti požáru a hluku a lepší tepelný odpor i při nižší tloušťce. Levnější variantou je izolace z PUR pěny, která se zase jednodušeji instaluje a má minimální hmotnost,” uvádí  Tomáš Viktořík ze společnosti stavebninyokolo.cz. Zatímco u materiálů pro hrubou stavbu se vyplatí investovat do dražších položek, při dokončovacích pracích a vybavování domu lze pořídit stavební materiál i za příznivější ceny. Zde lze bez problémů využít levnějších alternativ materiálů. To se týče například vrchních vrstev povrchu domu, jako je podlahová krytina či obklady stěn. Tyto materiály lze totiž v případě potřeby či budoucí rekonstrukce jednoduše vyměnit.