Dnes je 21. 05. 2024

Bydlení podle podzimních trendů: návrat hlásí čalouněné postele i přírodní materiály

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 29th, 2016
0 komentářů

Přestože ještě není léto u konce, už nyní bychom měli při vybavování bytu přemýšlet o trendech na nadcházející sezonu. S přicházejícím podzimem a zimou se totiž mění používané barvy, materiály a dokonce i styl nábytku. Sledovat nové trendy se vyplatí nejen v případě větší rekonstrukce, ale i při malých úpravách. S našimi tipy si bydlení jednoduše přizpůsobíte blížícímu se chladnějšímu období. 

Přírodu přilákáte terakotou, chladnější dny podtrhne šedá s růžovou

Mezi barvami letošního podzimu si vyberete, ať už upřednostňujete teplejší či studenější odstíny. Těm hřejivým vévodí terakota, která se promítne do veškerého vybavení. „Cihlová barva vyladí obývací pokoj do podzimních tónů, navíc se jedná o univerzální teplý odstín. Pokud plánujete výraznější změnu, sáhněte po terakotové pohovce, kterou vhodně doplní nábytek v čokoládově hnědé ale i v bílé barvě,“ uvedla Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek.

Stejně tak se terakotový odstín hodí na dlaždice, které se jako trend objevily již v 80. letech. Na podzimní sezónu se opět vrací a jejich využití je rozsáhlejší. Nevyužívají se pouze jako materiál ohraničující konkrétní plochy, ale můžete s nimi obložit celé zdi nebo třeba krb. Skvěle se doplňují s nábytkem z přírodního materiálu, například dřeva nebo ratanu. Pokud jste zastánci chladnějších barev a chcete je udržet doma i přes zimní období, vybírejte mezi šedou, pastelově růžovou či pudrovou modrou.

Podzim vybízí k proměně do rustikálního stylu

Souhra s přírodou se odráží nejen v barevných provedeních, ale také ve využívaných materiálech. Letošní podzim je to především dřevo či laminovaná dřevotřísková deska s drsným a hrubým vzezřením. Vybírejte proto z kousků v rustikálním stylu, který se vyznačuje jakoby zašlým vzhledem. Místnost pak působí zabydleně a cítíte se v ní útulněji. Rustikální styl letos designéři doporučují doplňovat i kamenem, kovy nebo korkem.

Materiály hrubého vzezření se nehodí pouze pro rustikální styl, který na první pohled připomíná venkovské domky Anglie a Francie. Neopracovaný vzhled dřeva totiž stále více zasahuje i do městského způsobu bydlení. Bez problémů tak můžete zkombinovat neopracované materiály například s komodou v decentním skandinávském stylu.

Čalouněné postele znovu na výsluní

Jednu z nejvýraznějších změn letos na podzim zaznamenají ložnice. „V kurzu jsou opět čalouněné postele. Novinkou jsou především lůžka s výrazným čalouněným čelem, které na první pohled upoutá každého, kdo vstoupí do vaší ložnice,“ upozorňuje na letošní proměnu ložnic Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu MT nábytek, který má čalouněné postele v nabídce.

Mezi dalšími výraznými kousky, které k podzimním měsícům patří, je houpací křeslo. To v deštivých dnech prokáže nejednou skvělou službu. Měkkost přírodních materiálů dodá hřejivý pocit i do vašeho domu, po boku krbu se bude vyjímat. Chybu neuděláte ani s vintage či retro solitérními prvky, které promění vzhled místnosti bez vyšších finančních nákladů.

Podzimní chmury zaženou výrazné doplňky 

Každou místnost můžete oživit i bytovými doplňky. Trendem letošního roku obecně jsou samostatně stojící či výrazná zrcadla, která opticky zvětší místnost a upoutají pozornost. I v tomto případě vsaďte na přírodní materiály, používané na rámech. Splynutí s přírodou podtrhnou i vhodně zvolené květiny, především ve zlatých a oranžových tónech.

O poznání výraznější jsou pak takzvané živoucí stěny, tedy vertikální zahrádky známé spíše na zdech exteriérů. Takovouto stěnu však můžete bez problémů umístit i do interiéru, třeba do obývacího pokoje. Teplo domova dotváří i polštáře, plédy či potahy. Na podzim vsaďte na materiály, jako je vlna, bavlna, hedvábí či viskóza. A určitě se nemusíte bát ani výraznějších potisků.