Dnes je 1. 03. 2024

Bučovice Blind Football Cup se po dvouleté odmlce koná znovu

Autor: Redakce
Rubrika: Sport
Říj 5th, 2023
0 komentářů

O víkendu 14. a 15. října 2023 se v jihomoravských Bučovicích uskuteční další ročník turnaje Bučovice Blind Football Cup (BBFC). Jedinečná akce s nezapomenutelnou atmosférou se po dvouleté pauze uskuteční již podeváté. Turnaje se zúčastní týmy nevidomých hráčů fotbalu z šesti evropských zemí.  

Vůbec poprvé přijede britský tým Merseyside Blind & V.I. Football Club sdružující od roku 2011 nevidomé a zrakově postižené fotbalisty v regionu Liverpoolu a severní Anglie. Zlatý pohár z roku 2020 obhajuje řecké družstvo Pirsos Thessaloniki, které nebude chybět ani letos. Objeví se i další dva týmy, které již v Bučovicích vystoupaly na úplný vrchol. V roce 2017 se to podařilo družstvu belgickým Five-a-side Anderlecht, o dva roky později si radost z finálového vítězství vychutnali i hráči německého FC St. Pauli Hamburk. Posledním zahraničním týmem na turnaji bude rakouský ÖBSV Select Team, který se turnaje v Bučovicích v minulosti také zúčastnil, zatím však bez medailového úspěchu. Uvidíme tento tým, v jehož sestavě převažují ženy, na stupních vítězů? Třeba bude proti pořadatelský tým Avoy MU Brno, který v posledních třech ročnících pokaždé skončil na 3. místě a možná by chtěl poprvé dojít až do finále…  

Dvouletá pauza v pořádání byla zapříčiněna především pandemií koronaviru. Hlavní organizátoři turnaje, Jitka Carcouët a Tomáš Bukovský, si navíc kvůli významným událostem v osobním životě potřebovali oddychnout od náročné a psychicky vyčerpávající práce s koordinací aktivit směřujících ke zdárnému uskutečnění akce. „Pro všechny organizátory je bučovický turnaj srdcová záležitost a přesto, že jsme si mysleli, že v roce 2020 pořádáme poslední ročník, tak jsme nedokázali odolat obrovskému tlaku všech, kteří se do Bučovic každoročně vraceli a považují ten turnaj za jednu z nejlepších událostí v roce,“ vysvětlila Jitka Carcouët, proč se po dvou letech rozhodl organizační tým uspořádat turnaj znovu. Slova o výjimečnosti potvrzuje i text v představení belgického týmu na turnajovém webu www.bbfc.cz: „Jedna z nejkrásnějších vzpomínek, kterou jsme jako tým zažili, je, když jsme v Bučovicích hráli finále proti týmu Kolumbie. Museli jsme se probojovat až do finále, které jsme vyhráli na penalty. Byl to jeden z nejkrásnějších pocitů, který jsme v Bučovicích rádi sdíleli a oslavovali.“ První ročník turnaje se konal už v roce 2013, za přítomnosti tehdejších mistrů světa a paralympijských vítězů z Brazílie. Mnohokrát oceněný nejlepší golman ve fotbale pro nevidomé na světě Dylan Malpas z Velké Británie svůj poslední bučovický turnaj komentoval takto: “Je to zdaleka ten nejlepší klubový turnaj v Evropě. Bylo úžasné si zahrát v tak silné konkurenci a zároveň se výborně pobavit mimo hřiště s neuvěřitelnými lidmi, kteří jsou do fotbalu pro nevidomé zapálení stejně jako my. Děkujeme za příležitost zahrát si a být součástí turnaje. Ještě bych rád dodal, že mi bylo velkou ctí převzít cenu pro nejlepšího brankáře turnaje, moc si toho vážím. Ještě jednou díky, že jste nás přijali. Myslím, že právě díky takovým akcím milujeme futsal pro nevidomé.  

Turnaj organizuje tým Avoy MU Brno, který má díky více než desetileté tradici akce kontakt na mnoho zahraničních celků a velkou měrou se podílí na budování evropské sítě klubů futsalu pro nevidomé. Brněnské družstvo je úzce spjato s Masarykovou univerzitou a funguje pod záštitou Střediska Teiresiás, které pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, který nám akci pomáhá zajistit technologicky a v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodal Tomáš Bukovský, pořadatel turnaje starající se především o technické zajištění akce 

Všechny zápasy budou doprovázeny profesionálním audio komentářem v angličtině, který budou moci sledovat diváci na místě prostřednictvím vlastních či zapůjčených sluchátek, tak i v teple domova. Na webové stránce www.bbfc.cz/cs/live bude totiž zájemcům k dispozici streamovaný a komentovaný přenos aktuálně probíhajícího utkání i dosavadní výsledky předchozích zápasů. Všechna utkání bude řídit čtveřice nejlepších evropských rozhodčích, která má bohaté zkušenosti z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží jako jsou mistrovství světa a paralympiády.  

Turnaj se stejně jako v předchozích letech odehraje na venkovním hřišti bučovické základní školy na ulici Školní 710, kde je pro hráče připraven umělý trávník třetí generace. Konat se bude za každého počasí. Více informací naleznete na webových stránkách turnaje www.bbfc.cz. 

Přehled týmů vč. ročníků účasti a vítězných let 

  • Pirsos Thessaloniki (Řecko): 2014 – 2. místo, 2015 – 2. místo, 2016 – 3. místo, 2019 – 2. místo, 2020 – 1. místo. 
  • FC St. Pauli (Německo): 2013, 2014, 2015 – 3. místo, 2016–2018, 2019 – 1. místo 
  • Brussels 5-a-side Anderlecht (Belgie): 2015, 2016, 2017 – 1. místo, 2018 
  • ÖBSV Select Team (Rakousko): 2018, 2019 
  • Merseyside Blind & V.I. Football Club (Velká Británie) 
  • Avoy MU Brno (ČR): 2013–2017, 2018 – 3. místo, 2019 – 3. místo, 2020 – 3. místo