Dnes je 1. 03. 2024

Brňané zahájili Majálesový měsíc studentů, zítra budou sbírat odpadky

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Dub 11th, 2016
0 komentářů

Stavbou májky na náměstí Svobody odstartoval Majálesový měsíc studentů. Ti se tak mohou těšit na širší program Brněnského Majálesu 2016, který 6. května vyvrcholí na brněnském výstavišti jednodenním festivalem pod širým nebem. A nebude chybět ani hlasování o Krále a Miss Majálesu 2016.

Součástí Majálesového měsíce studentů je i řada doprovodných událostí. Velkou část těchto akcí zajišťují organizátoři Majálesu ve spolupráci s brněnskými univerzitami a jejich studenty. Ti ukazují, že umí připravit zábavné a prospěšné akce, na které mohou díky Majálesu lépe upozornit. „Jednou z takových akcí je například takzvané Studentské odpadkobraní. Studenti Vysokého učení technického, Masarykovy univerzity a Mendelovy univerzity se totiž rozhodli spojit a přispět k úklidu Brna. Vyčistí tak například nepořádek poblíž univerzitních kampusů. Tuto činnost si naplánovali na 12. dubna,“ vysvětlil jeden z organizátorů Majálesu David Peštál.

Masarykova univerzita (MU) a Vysoké učení technické (VUT) se též utkají ve dvou sportovních kláních. Na Městském stadionu Srbská se 19. dubna uskuteční fotbalový souboj univerzit, ve Sportovní hale Vodova budou studenti 28. dubna soutěžit ve florbalu. „Diváci mohou fandit modrému týmu, který představuje Masarykova univerzita, či červenému v podání VUT,“ doplnil Peštál. Součástí programu jsou i události na čerstvém vzduchu. Například 23. dubna se v parku Lužánky odehraje Mezigenerační piknik. Ten pořádá Městský parlament dětí a mládeže ve spolupráci s Majálesem již počtvrté. „Na programu je turnaj ve hře pétanque, diskuze i hry pro děti. Loňské ročníky tohoto setkání dokázaly, že se spolu dokážou bavit lidé všech věkových kategorií, a že neexistují žádné omezující hranice,“ konstatoval Peštál.

Lidé se mohou těšit také na Jarní slavnost, která se odehraje v sobotu 16. dubna ve vzdělávacím a poradenském centru Otevřená zahrada. „Zájemci se mohou zapojit do zahradnických a bylinkových dílen, workshopů zdravého vaření či aktivit na interaktivních stanovištích. Návštěvníci si rovněž upečou chleba ve venkovní peci nebo si vyrobí medová lízátka,“ zve na akci Peštál.

Doprovodný program Brněnského Majálesu obsahuje i několik divadelních představení. Sdružení Napříč.cz představí 14. dubna svou inscenaci parodující béčkové thrillery nazvanou Kozy a kvéry 4. Divadelní studio Marta uvede 22. dubna adaptaci románu Jáchyma Topola Sestra. A od 12. do 16. dubna mohou lidé navštívit mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER.

Díky Majálesovému měsíci studentů mají lidé možnost poznat místa, kde ještě nebyli. K návštěvě láká například Klub na dráze, kde se 30. dubna koná akce Čarodějky na kole. Poznat lze též kreativní klub Industra sídlící ve specifickém prostoru továrních hal. Během pořadu nazvaného Spring Parade se 28. dubna nabízí možnost poznat jednotlivé sekce Industry, jelikož je na programu taneční workshop (Industra STAGE), kolaudace sdílené dílny (Industra Lab), výroba čelenek z květů (Industra Cut&Sew), káva (Industra Coffee), večerní koncert a afterparty (Industra STAGE).

Všechny akce doprovodného programu mají Brňany naladit na hlavní den oslav, kterým je letos 6. květen. „V tento den vyjde z náměstí Svobody průvod tvořený kandidáty na Krále a Miss Majálesu, jejich družinami a dalšími studenty z jednotlivých univerzit. Z centra města se členové průvodu dostanou až na brněnské Výstaviště, kde otevřou jeho brány a zahájí hlavní program festivalu Brněnský Majáles 2016,“ uzavřel Peštál. Zahrají na něm kapely Kryštof, Horkýže Slíže, Mandrage, Xindl X, Wohnout, UDG, Vypsaná Fixa, Rybičky 48, Jelen, Sto zvířat a další.